Maskid: miks need erikaupluses nii kallid on ja miks neid ei saa tagastada?

04/12/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi Eesti büroo poole pöördus tallinnlanna Natalja, kes kirjutas, et ostis pealinna Tõnismäe polikliiniku Inkotoast 100 ühekordset maski, mille eest maksis 65 EUR. Naine arvas, et selles kaupluses on hind kindlasti madalam, kui nt apteekides.

Selgus aga, et maski tükihind on seal kõrgem kui mujal. Järgmisel päeval soovis Natalja ostetud kaupa tagastada ning raha tagasi saada. Inkotuba keeldus.

Ostja tahtis teada, kas see on seaduslik? Ja kas epideemia ajal ning spetsiaalses kaupluses on lubatud eakatele ja puuetega inimestele kaupu kahekordse hinnaga müüa?

Esimese küsimusega pöördusime juristi poole.

Vastus

Tarbijakaitseseadus kahjuks ei luba ostetud kaupu tagastada põhjusel, et hind ei sobinud ostjale.

Kauba tagastamise õigus esimese 14 päeva jooksul, olenemata põhjusest, on ainult interneti kaudu või telefoni teel ostnud inimestel.

Jelena Karžetskaja

Inimõiguste Teabekeskuse jurist

Büroo saatis ka arupärimise mainitud Inkotuba kauplusesse: „Meid huvitab maski hind. Miks see just niisugune on ja veel kohas, kus käivad ostmas kaugeltki mitte kõige rikkamad inimesed?“

Vastus

Nagu teile kindlasti teada on, on maskide hinnad alates selle aasta märtsist väga palju tõusnud. Maskide väljamüügi hinda mõjutavad väga mitmed asjaolud. Nagu kaubanduses ikka, sõltub sisseostuhind peamiselt ja eelkõige kogustest. MTÜ Inkotuba ei saa siin kuidagi võistelda ei apteegikettide või ka kauplusekettidega, sest meie ostetavad kogused on nendega võrreldes olematud. Väga sageli on meie sisseostuhinnaks sarnane hind, mis on näiteks kauplustel juba kauba väljamüügi hinnaks.

Kuna meie kliendid ikkagi soovivad, et meil oleks ka maskid müügil, siis sellest tulenevalt on meil müügil ka maskid ja just sellise hinnaga. Tooted on nähtavad, hinnad on nähtavad ja klient saab alati ise otsustada, kas ja milliseid tooteid ta osta soovib.

Loodan, et antud seletus aitab teil mõista, miks ei saa väikese firma poolt väljamüüdav kaup olla oluliselt odavam kui suurtes kauplustes või apteekides.

Oleme mittetulundusühing ja kasumi teenimine ei ole meie eesmärk. Küll aga on meile oluline kõik tegevusega kaasnevad kulutused siiski katta.

Eha Topolev

MTÜ Inkotuba

Foto: Jernej Furman / flickr.com (CC BY 2.0)