Jana Toom

Biograafia

Eurosaadik Jana Toomi lehekülg Euroopa Parlamendi veebilehel.

Jana Toom sündis 1966. aastal Tallinnas. Käis eesti lasteaias ja venekeelses 26. kk-s inglise keele eriklassis. Õppis ka kunsti ja klaverit muusikakoolis. Siis läks Tartu Ülikooli vene filoloogiasse, uurides Aleksander Bloki ja Innokenty Annensky kirjanduslikke sidemeid, kuid ülikool jäi lõpetamata seoses esimese lapse sünniga.


Eesti Vabariigi taasiseseisvumisel asus elama perega Venemaale Tšeljabinski oblastisse, sest abikaasa, kes oli samuti Tartu tudeng, ei saanud EV sissekirjutust. Tundis kohutavalt koduigatsust Tallinna järele ja tuli koju 1994. aastal. Hakkas tööle korrespondendina ajalehes "Molodjož Estonii". Kaks aastat hiljem lahkus Molodjožkast ja asus tööle venekeelses nädalalehes “Den za Dnjom”, kus 1999. aastal sai peatoimetajaks. Samal ametikohal jätkas 2006. aastal ka nädalalehes "Vesti Nedeli".


Keskerakonna liige alates 2008. aastast. Pärast "Vesti Nedeli-st" lahkumist töötas peatoimetajana ka Tallinna linnale kuuluvas ajalehes “Stolitsa”. Aastast 2010 sai Janast Tallinna linna abilinnapea, kelle haldusalas oli kultuur-, haridus- ja spordivaldkond. Aastal 2011 kandideeris EV Riigikokku ja sai Riigikogu saadikuks. Aastal 2014 kandideeris Euroopa Parlamenti, kogus 25 251 häält ja sai Euroopa Parlamendi saadikuks. Viis aastat hiljem kandideeris uuesti Euroopa Parlamenti, kogus 26 990 häält ja nüüd töötab Euroopa Parlamendis juba teist ametiaega.


Jana Toomil on viis last ja neli lapselast.