Süstlavahetuspunkt - mitte elumajas, vaid ratastel. On see võimalik?

16/10/2017

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi Eesti büroo arupärimine Tervise Arengu Instituuti

Seoses skandaaliga, mis puhkes Sitsi tänava süstlavahetuspunkti ümber, tahame teada TAI arvamust, miks ei saa korraldada mobiilsete süstlavahetuspunktide tegevust?

Vastus

Mobiilne kahjude vähendamise teenus või sotsiaalteenus (sh süstlavahetusteenus) on üks kahjude vähendamise teenuste vormidest. Mobiilselt pakutakse teenust täiendavalt, mitte alternatiivina statsionaarsele teenusele ja väljatööle. Oleme nõus, et Eestis tuleb välja arendada ka mobiilne teenus, kuid seda mitte mingil juhul olemasolevate keskuste asemel. Statsionaarsed nõustamiskeskused ei ole pelgalt „süstlavahetuspunktid“, vaid nendes pakutakse erinevaid teenuseid, mida bussis pakkuda ei ole võimalik – psühholoogiline ja sotsiaalne nõustamine, võlanõustamine, tervisenõustamine jne. Süstlavahetus on vaid üks teenus, mida sellised keskused pakuvad.

Tervise Arengu Instituut kuulutas eelmisel nädalal välja riigihanke, millega soovime osta kaks eriotstarbelist bussi mobiilsete kahjude vähendamise üksuste jaoks. Näiteks saavad mobiilseid teenuseid külastada need, kelle asukoha lähedal statsionaarset keskust ei ole või kes väiksema anonüümsuse tõttu pelgavad keskusesse kohale minna. Eestis on hinnanguliselt mitu tuhat narkootikume süstivat inimest, kes täna veel kahjude vähendamise teenuseid (süstlavahetus, nõustamine jm) ei kasuta ning bussid on üks võimalus nendeni jõuda, nõustada ja ravile suunata.

Bussid hakkavad peatuma konkreetse graafiku alusel piirkondades, kus vajadus on kõige suurem – esmajoones Tallinna eri linnaosades ja Ida-Virumaal.

Kahjude vähendamise teenus, nii keskuste avamine kui ka bussid, on vältimatu ja kiireloomuline. 3. oktoobri seisuga on Eestis sel aastal registreeritud 180 uut HIV juhtu. Mullu samal ajal oli uusi nakatunuid 163. Uuesti kasvab ka narkootikumide üledoosist põhjustatud surmade arv. Augusti lõpu seisuga oli esialgsetel andmetel kokku 84 surmajuhtu, neist 52 Tallinnas. Augustikuu jooksul lisandus 21 üledoosist põhjustatud surma, millest suurem osa oli põhjustatud uutest fentanüüli analoogidest. Võrdluseks – terve eelmise aasta peale kokku põhjustasid narkootikumidest tekistatud mürgistused 114 surma.

Gea Otsa,

avalike suhete juht

Tervise Arengu Instituut

Foto: hippopx.com (CCO 1.0)