Esimene Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi Eesti büroo selleteemaline arupärimine oli edastatud eelmise aasta septembrikuus. Kõige kiiremini vastas Politsei- ja Piirivalveamet. Viimane vastus Haridus- ja Teadusministeeriumist saabus läinud nädalal.
Arupärimine Politsei- ja Piirivalveametisse
Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi Eesti büroosse pöördus Ukraina kodanik, kes õpib Euroakadeemias ja kellele Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) keeldus õppimiseks tähtajalist elamisluba andmast.
Selle inimese sõnul nii juhtus mitte ainult temaga, vaid ka ligi 200 Euroakadeemia välistudengiga, kes asusid õppima sel aastal (2017.a – büroo).
Kas saate öelda, mitu Euroakadeemia välistudengit ei saanud õppimiseks tähtajalist elamisluba?
Vastus
Vastuseks teie küsimusele anname teada, et PPA on koostanud 2017/2018 õppeaastaks MTÜ Eesti Euroinfo Ühing Euroakadeemia´sse esmakursuslastele 31.10.2017 seisuga vähemalt 209 õppimiseks tähtajalise elamisloa mitteandmise otsust, mis on kokku nii menetluste lõpetamised kui tähtajalise elamisloa andmistest keeldumised.
Signe Sulbi,
politseikapten
teabehaldus- ja menetlusosakond, migratsioonibüroo, välismaalastetalitus talituse juht
Arupärimine Euroakadeemiasse
Miks, olles teadlik, et PPA on Euroakadeemiat mitmel korral hoiatanud, et see õppeasutus on korduvalt võimaldanud elamisloa väärkasutust ning PPA ei pea Euroakadeemiat usaldusväärseks, jätkas õppeasutus välisabiturientide vastuvõtmist, seades neid löögi alla?
Kas Euroakadeemia hoiatas välisabituriente oma probleemidest PPAga?
Mida antud olukorras Euroakadeemia teha kavatseb ja kas tagastab kannatada saanud üliõpilastele raha?
Vastus
Vastuseks Teie kirjale teatan, et Euroakadeemia ei ole saatnud kutseid üliõpilaskandidaatile D-viisa taotlemiseks. PPA keeldumisest õppimiseks tähtajaliste elamislubade väljastamisest saime teada 13.09.2017 meile postiga saadetud üliõpilastele adresseeritud kirjade koopiatest. Euroakadeemia ning Politsei- ja Piirivalveameti vaheline kirjavahetus on konfidentsiaalne ja seda reeglit ei saa rikkuda.
Jüri Martin,
Euroakadeemia rektor
Arupärimine Haridus- ja Teadusministeeriumi
Kas Haridus- ja Teadusministeerium on teadlik sellest, et PPA on Euroakadeemiat mitmel korral hoiatanud, et see õppeasutus on korduvalt võimaldanud elamisloa väärkasutust, kuid esitab taas kutsed välismaalastele elamisloa andmiseks ning et PPA ei pea Euroakadeemiat usaldusväärseks?
Kui HTM on teadlik, siis missugused meetmed kasutusele võttis?
Kui ministeerium polnud teadlik, siis mida nüüd kavatseb teha olukorra parandamiseks ja Eesti imago päästmiseks?
Vastus
1) HTM on teadlik, et PPA palus korduvalt Euroakadeemial välistudengite valikuprotseduure ning õppest osavõtu tõendamist võimaldavaid süsteeme täiendada.
2) Haridus- ja Teadusministeerium vastutab kõrghariduse kvaliteedi eest ning seetõttu otsustati kahes õppekavagrupis anda Eurokadeemiale tähtajalised õppe õigused tingimusel, et uusi õppureid neile õppekavadele ei võeta. HTMi esindajad on kohtunud Euroakadeemia esindajatega ning rääkinud kvaliteediprobleemidest ning samuti muredest, mis puudutavad välisüliõpilaste vastuvõtmist ja puudulikku kontrolli, nt keeleoskuse ja õppetöös osalemise üle. Euroakadeemia rektor kinnitas HTMile, et kool on astunud samme PPA soovitustest lähtuvalt, nt läbipääsusüsteemide paigaldamine, mis võimaldaksid jälgida üliõpilaste tegelikku osalust õppetöös.
Kui informatsioon elamislubade mitteandmisest teatavaks sai, pöördusime rektori poole ja rõhutasime üliõpilaste õiguste kaitse olulisust. Samuti uurisime, milline on Euroakadeemia tegevuskava olukorra lahendamiseks. Euroakadeemia vastas, et otsib lahendust koostöös PPA-ga.
PPA koostöös HTMga edastas koolile palve üliõpilasi teavitada, sealhulgas avaldada õppeasutuse veebilehel info uutele õppuritele elamislubade mitteandmise kohta ning HTMi soovitusel lisati teavitusse ka info varem õppima asunute õigusest jätkata õpinguid Euroakadeemias ning tähtajalistel õppekavadel õppijate õigusest jätkata oma õpingute lõpuni.
HTM on seisukohal, et kõrghariduse kvaliteedi tagamiseks on vajalik, et üliõpilaste vastuvõtuprotseduurid võimaldaksid hinnata üliõpilaste teadmisi, sealhulgas keeleoskust ning motivatsiooni ning taunib Euroakadeemia tegevusetust, mis on viinud kirjeldatud situatsioonini ja kaasa toonud välisüliõpilastele probleeme. Kõrgkool vastutab oma üliõpilaste ees, kui tema tegevuse tõttu ei väljastata üliõpilastele elamislube. Ta peab leidma neile kas uued õppimisvõimalused või raha tagastama.
Indrek Reimand,
kõrghariduse ja teaduse asekantsler
HTM 25.01.18 vastus
Meil ei ole praegu infot, et PPA oleks oma seisukohta Euroakadeemia kohta muutnud. Eelmisel aastal teavitasid nad Eesti esindusi et vältida olukorda, kus välismaalased saavad viisa siia õppima tulemiseks, aga elamisluba neile ei väljastata. PPA on lubanud oma otsuse ümber vaadata kui kool täidab talle esitatud tingimused. Mitmed Euroakadeemia tudengikandidaadid leidsid õppekoha nt Ettevõtluskõrgkoolis Mainor. Ei kool, ega ka tudengid ei ole pärast sügisperioodi meie poole pöördunud.
Täiendavalt veel, et Euroakadeemia esitas meile detsembris uue õppe õiguse taotluse, millele võtame hinnangu Eesti Kõrghariduse Kvaliteediagentuurilt. Seejärel saab minister otsustada kas esitada materjalid Vabariigi Valitsusele koos teiste uute õppe õiguste otsustega suvel.
Margus Haidak,
Kõrghariduse osakonna juhataja