Europarlamendi saadiku Jana Toomi 6. oktoobril toimunud striimil esitati küsimus tulevase töötuskindlustuse reformi kohta: kui inimene saab kätte puuetega inimeste sotsiaaltoetust ja töötab osalise tööajaga, kas see sotsiaaltoetus talle pärast reformi endiselt makstakse?
Saatsime päringu selle kohta Sotsiaalkindlustusametisse ja Töötukassasse.
Töötukassa hüvitiste osakonna töötuskindlustushüvitise juht Vadim Djomin vastas:
“Selgitame, et töötuskindlustuse reform puudutab töötushüvitiste maksmist töötutele. Kui inimene töötab osalise tööajaga, siis ei saa teda praegu ega ka edaspidi töötuna arvele võtta ega talle töötushüvitist määrata (v.a ajutise töötamise korral tööturumeetmete seaduse tähenduses, s.o kuni kaheksa päeva kuus).
Töötuskindlustuse reform näeb ette töötutoetuse maksmise lõpetamist ja uue töötuskindlustushüvitise liigi (baasmääras töötuskindlustushüvitis) loomist. Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste, toimetulekutoetuse ega töövõimetoetuse maksmise lõpetamist töötuskindlustuse reform ette ei näe.
Kui inimene enam ei tööta ja saab tulla töötuna arvele, siis ei takista puuetega inimeste sotsiaaltoetuse saamine töötuskindlustushüvitise (k.a tulevikus uue hüvitise) määramist.
Täiendavate küsimuste tekkimisel seoses töötushüvitiste või töövõimetoetusega võib soovitada inimesel pöörduda otse töötukassa poole.”
Sotsiaalkindlustusameti talitusejuhataja Kalev Härk vastas:
„Töötuskindlustuse seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus on hetkel Riigikogu menetluses. Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste maksmise lõpetamist antud eelnõu ette ei näe. Kehtiva puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse alusel on puudega inimese sotsiaaltoetuste maksmine sõltumatu inimese töötuna arvel olekust, töötuskindlustuse või töövõimetustoetuse saamisest.”
Foto: hippopx.com (CCO 1.0)