Yana Toom: lõplik otsus peab olema laual sügisel

19/06/2020

Eurosaadik Yana Toom (Keskerakond, Uuenev Euroopa) vastas Postimehe küsimusele, mida oodata tänaselt ülemkogult.

Konsensust oodata ei tasu, küll aga sellele lähenemist. Vaatamata vastuoludele, riikide juhid on ühel meelel selles, et oleme pretsedenditu kriisi lävel ja see eeldab ka pretsedentitut vastust.

Kuid tegelikult peab lõplik otsus olema laual sügisel, seega paar kuud läbirääkimisteks on ja mitte keegi ei lase seda võimalust käest.

Teisalt, oleks mõistlik oodata kivisse raiumisega ka seetõttu, et olukord muutub iga päev ja keegi ei julge täna öelda, millised arengud meid ees ootavad.

Konsensuse leidmist ei kergenda ka see, et hetkeseisuga on paljude riikide ametlikud seisukohad on ebarealistlikud, neisse on jäetud kõvasti manööverdamisruumi ja sellest vabanemine võtab aega.

Nii et, kui eeloleval ülemkogul lepitakse kokku eelarve ja taastamisplaani mahus, läheb hästi, kuid ka seda otsust seekord võib-olla ei tule.

Otsustavaid samme tasub oodata suve lõpus - sügise alguses, kui me suudame täpsemalt prognoosida kriisi ulatust ja kui Saksamaa võtab üle eesistumise Euroopa Liidunõukogus. Loodetavasti mõjub see kainestavalt ka mõnele netosaajast liikmesriigile, kes tahaks küll maitsta solidaarsuse vilju, kuid pole kuidagi nõus ise olema solidaarne.