Kas autoriõiguste direktiiv hävitab vaba Interneti?

19/03/2019

22. märtsil toimub Tallinnas hotellis Nordic Hotel Forum rahvusvaheline konverents "Kas autoriõiguste direktiiv hävitab vaba Interneti?"

Konverentsil osalevad Wikipedia rajaja Jimmy Wales, Google avaliku poliitika ja välissuhete juht Milan Zubíček, Tšehhi Piraadipartei liige Marcel Kolaja, ÜRO eriraportöör David Kaye, Eesti Inimõiguste Keskuse juht Kari Käsper ja Euroopa Parlamendi liige Yana Toom. Moderaatoriks on analüütik Ahto Lobjakas.

Internet on teabeplatvorm: see ei tee vahet „hea“ ja „halva“ vahel ning mõlemad levivad võrdse kiirusega. Viimasel ajal on olnud suurem vajadus veebisisu kontrollimiseks. Selleks, et loojad saaksid oma internetisisu eest tasu ning et lõpeks ekspluateerimine suurte tehnikaettevõtete poolt, pakutakse automatiseeritud vahendid sisu filtreerimiseks. Seda vaetakse autoriõiguse direktiivis, vastuolulises seaduses, mille üle Euroopa Parlamendis peagi hääletatakse.

Hääletamise eel korraldab Euroopa Parlamendi liige Yana Toom konverentsi ekspertide ja sidusrühmadega, et arutada selle seaduse mõjusid. Kuigi direktiiviga lubatakse väärtuse puudujääk kõrvaldada ja loojatele rohkem maksta, esineb ka probleeme sõnavabaduse mõju pärast. Lisaks sellele väidavad paljud, et see seadus hävitab avatud interneti, nagu me seda tunneme: keelustades meeme, uudisjuppe ning luues üleslaetava ainestiku filtreerimisega internetiloovusele takistusi.

Liituge meiega, et arutleda selle üle, mida tähendab autoriõiguse direktiiv internetimaailma ja selle jaoks, kuidas me teavet jagame. Paneeli liikmetele on võimalik küsimusi esitada.

Konverentsi osalejad on

Jimmy Wales, Wikipedia rajaja

Jimmy on interneti- ja tehnoloogiavaldkonna ettevõtja ning tasuta internetientsüklopeedia Wikipedia rajaja ja eraomandusse kuuluva Wikia, Inc., sealhulgas selle meelelahutusmeedia brändi Fandom kaasasutaja, mida toetab Wikia. Wales on Wikipedia juhtimiseks loodud mittetulundusühingu Wikimedia Foundationi haldusnõukogu. 2017. a. aprillis käivitas Jimmy WikiTribune’i – uudiste veebisaidi, kuhu on kaasatud vabatahtlikud, kes tegelevad artiklitega, mille faktid ja usaldusväärsus on kontrollitud. 2006. a. nimetati Jimmy ajakirjas Time oma osa eest Wikipedia loomisel ‘maailma 100 kõige mõjukama inimese hulka’.

Kari Käsper, Eesti Inimõiguste Keskuse juhataja

Kari on üks Eesti Inimõiguste Keskuse juht ja üks asutajatest. Eesti Inimõiguste Keskus on sõltumatu valitsusväline inimõigusorganisatsioon, mis on korduvalt väljendanud Euroopa Parlamendile ja valitsusjuhtidele murelikkust seoses autoriõiguste direktiiviga. Kari jaoks on murettekitav direktiivi tasakaalustatus ja selle vastavus inimõigustele.

Marcel Kolaja, Tšehhi Piraadipartei liige

Marcel on Tšehhi Piraadipartei juhtiv kandidaat 2019. a. Euroopa Parlamendi valimistel. Ta on infotehnoloogiavaldkonna ekspert, kes on keskendunud vaba tarkvara küsimustele. Varem tegutses ta rahvusvaheliste piraadiparteide kaasesimehe ja Tšehhi Piraadipartei aseesimehena. Enne Piraadipartega liitumist 2010. aastal võitles ta 2003-2005 aktivistina tarkvarapatentide kasutuselevõtmise vastu EL-is.

Milan Zubíček, avaliku poliitika ja valitsussuhete juht, Google

Milan töötab Brüsselis Google’i avaliku poliitika ja valitsussuhete juhina, kus ta tegeleb internetisisu desinformatiivsuse ja vastuolulisusega seotud küsimustega. Enne Brüsselisse minekut 2018. a. septembris töötas ta kaks aastat Google’i Kesk- ja Ida-Euroopa avaliku poliitika meeskonnas, kus koordineeris andmete haldamist Kesk- ja Ida-Euroopa regioonis ja vastutas valitsussuhete eest Tšehhi Vabariigis ja Slovakkias. Enne seda oli ta Aspeni Kesk-Euroopa Instituudis programmijuht ja rahvusvahelises asutuses avalike suhete nõustaja.

David Kaye, Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni eriraportöör arvamus- ja väljendusvabaduse edendamise ja kaitse alal

David määrati ÜRO eriraportööriks 2014. a. augustis. Ta on Irvinis asuva California Ülikooli õigusteaduskonna õigusteaduse professor. Ta õpetab rahvusvahelisi inimõigusi ja rahvusvahelist humanitaarõigust ning juhib rahvusvahelise õiguse kursust. Oma uurimistöös ja kirjutistes keskendub ta tõsiseid inimõiguste rikkumisi ja jõu kasutamist reguleerivale seadusandlusele. Ta on teinud koostööd  kohaliku ja riikliku tasandi valitsustega, suurte rahvusvaheliste valitsusväliste organisatsioonidega, samuti rohujuuretasandi ja rahvusvaheliste organisatsioonide ja akadeemiliste institutsioonidega kogu maailmas.

Yana Toom, Euroopa Parlamendi saadik.

Moderaatoriks on Ahto Lobjakas, poliitikaanalüütik, kolumnist ja raadiosaatejuht

Konverentsi kava:

15.30-16.00 Registreerimine ja kohv / suupisted

16.00-16.10 Yana Toomi avasõnad

16.10-16.45 Esimene paneel: autoriõiguste direktiivi mõju platvormidele: Jimmy Wales (Skype kaudu), Milan Zubíček, Yana Toom

16.45-17.15 Küsimused

17.15 - 17.45 Teine paneel: mõju põhiõigustele: David Kaye (Skype kaudu), Marcel Kolaja, Kari Käsper, Yana Toom

17.45-18.15 Küsimused

18.15 Lõppsõna

Töökeeled: inglise ja eesti. Osalemine on kõigile tasuta. Registreerimine: copyright@yanatoom.ee

Konverents toimub Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooni toel.