Yana Toom: Eesti saadikute osakaal Europarlamendis suureneb

13/06/2018

Täna, 13. juunil, hääletasid eurosaadikud Strasbourgis Europarlamendi uue koosesisu poolt. Eesti saab selles koosseisus ühe lisakoha.

Praegu töötab Europarlamendis 751 eurosaadikut, järgmine EP-I koosseis on aga praegusest väiksem. Peamiseks põhjuseks on Brexit: Euroopa Liidust Suurbritannia lahkumise tõttu kaotab Europarlament 73 Briti saadikut. 46 saadikukohta otsustati kärpida ning ülejäänud 27 jaotada  14 liikmesriigi vahel, keda praegu esindab kõige väiksem arv eurosaadikuid.

Nende riikide sekka kuulub ka Eesti: seni on meil olnud kuus saadikut, järgmises koosseisus, mida valitakse 2019. a. mais, aga saadab Eesti Europarlamenti juba seitse inimest. Lisakohti saavad samuti Horvaatia, Soome, Taani, Austria, Rootsi ja Poola.

Kommenteerib eurosaadik Yana Toom: „Seitse saadikut on muidugi vähe, aga kui tänases parlamendis moodustavad eestlased ca 0,8%, siis aastal 2019 küünime 1%, ehk siis kasv on märkimisväärne. Tänase seisuga on meil katmata 11 komisjoni 23-st, nii et edaspidi võib nende arv kahaneda üheksani, mis on väga hea. Ei tohi aga unustada, et Europarlament ei kahanenud igaveseks: hoiame kohti varuks saadikutele uutest liikmesriikidest, kes võivad liituda EL-iga tulevikus“.