Yana Toom - selle kohta, kellele Londoni lugu Skripali mürgistusega kasulik on

14/03/2018

“Lugu Skripali mürgistusega taas kord kinnitab seda, mida ma kolm nädalat tagasi saates “ Pühapäeva õhtu Vladimir Solovjoviga”  ütlesin: just  Londonist on saanud keskus, kust EL-is venevastast hüsteeriat õhutatakse,“ kirjutas oma Facebook-is Euroopa Parlamendi liige Yana  Toom.

“Skripal, kes oli 2006.aastal süüdi mõistetud ja võeti ära sõjaväeline auaste, kellele 2010. aastal armu anti ja keda välja vahetati, mingit operatiivhuvi Venemaale ilmselt ei pakkunud. Isegi kui me eeldame, et venelased on pöördumatult hulluks läinud (nimelt selles püütakse veenda eurooplasi) ja on  irratsionaalse Kurjuse kehastus, demonstratiivne Vene mürgiga mürgistus  nädal enne presidendivalimisi on idiootsus,” mõtiskleb eurosaadik.

Tema sõnul, kui eriteenistused kedagi tappa tahavad, jälgi jätta pole kohane: “Ja Londonis on see ülesande enam kui teostatav - mitte kõige rahulikum linn maailmas. Nii palju jälgi jätta oli võimalik ainult kindlal eesmärgil. Ja ma ei pakku ühtegi, mis oleks kasulik Venemaale.”

See eest London ja Washington said, nagu arvab Toom, ettekäände, et rääkida järjekordsetest sanktsioonidest ja ultimaatumitest. “Theresa May, keda Breksiti läbirääkijad järk-järgult nurka ajavad, otsib meeleheitlikult Londonile “lisaväärtust” ja roll “kahe vaenuliku kilbi vahel” sobib suurepäraselt,” arvas Yana Toom.

“Aga kõige ebameeldivam on see, et ma ei usu terve mõistuse võitu – oleme jõudnud punkti, mille ületamisel kahelda kõige halvema jõu salakavaluses ja verejanulikuses on mõeldamatu: tallatakse maha. Ja see asjaolu, et venelastel  keelati juurdepääs ainele, millega mürgistus sooritati, ei muuda midagi - meediasõda Läänes Venemaa kaotas seda alustamata,” ütles Toom kokkuvõteks.