Yana Toom on Hollandi siseministriga ühel meelel: Euroopa StratCom peab olema suletud!

10/03/2018

Hollandi parlament otsustas nõuda Euroopa Komisjonilt spetsiaalse vene propagandaga võitlemiseks organiseeritud erirühma East StratCom Task Force sulgemist. “Rõõmustav on see, et Euroopas on lõpuks hakatud mõistma ilmset tõde: me ei vaja East StratCom-i, seda enam – see struktuur kahjustab meie sõltumatu ajakirjandust," kommenteeris Euroopa Parlamendi liige Yana Toom.

Nagu teatab NOS (meediaväljaanne Hollandi avalik-õigusliku ringhäälingu koosseisus), Hollandi parlamendi otsuse põhjustasid StratCom-i publikatsioonid, kus libauudiste levitamises ja Vene propagandale kaasaaitamises süüdistatakse Hollandi sõltumatut meediat, nagu NPO Radio 1, De Gelderlander-i, GeenStijl-i ja The Post Online.

Nimetatud väljaanded esitasid kaebuse oma ametivõimudele ning parlament hakkas tegutsema. Enamik saadikuid arvas, et East StratCom tegeleb üldsegi mitte sellega, millega peaks, ja ähvardab Hollandi meedia vabadust.

Hollandi siseminister Kajsa Ollongren üldiselt nõustus saadikutega: “StratCom ei tohi hõivata vaba ajakirjanduse kohta.”

Algul oli Ollongren StratCom-i kui struktuuri likvideerimise vastu (eelmise aasta novembris minister toetas võitluse tugevdamist Vene propaganda vastu). Kuid NOS-i teatel siseministeeriumi juhi arvamus peaaegu kohe muutus: juba mõne päeva pärast teatas Kajsa Ollongren, et StratCom peaks siiski olema suletud, ning lubas edastada selle nõude Euroopa Komisjonile ranges vormis.

Hollandi siseministri motivatsioon on lihtne: Euroopa struktuurid ei saa kritiseerida sõltumatuid ajakirjanike, kõik peab olema rangelt vastupidi.

Kartes kohut StratCom kustutas enne seda oma koduleheküljelt süüdistused GeenStijl-i ja The Post Online vastu. 8. märtsil teatas StratCom, et kustutas ka kolmanda süüdistuse – Gelderlander-i vastu. Vene propagandaga võitlejad teatavad, et “astuvad täiendavaid samme sisekommunikatsiooni parandamiseks.”

“Tuletan meelde: ETV+ saates „Kes keda?” veebruarikuus vaidlesin Marko Mihkelsoniga ning rääkisin, et uskumatu raha eest Euroopa eelarvest edastab StratCom absoluutset haltuurat. Kahjuks kaugeltki mitte kõik EL-is pole valmis StratCom-i mõttetuse üle arutlema. Mõrad on juba tähistavad. Mina aga olen hollandlastega täiesti nõus: StratCom peab olema suletud ning libauudistega saab võidelda ainult sõltumatu ajakirjandus,“ teatas Yana Toom.