Euroopa Parlament ei toetanud ettepanekut kehtestada Europarlamendi valimistel üle-euroopalised nimekirjad

07/02/2018

7.veebruaril kiitis Euroopa Parlament Strasbourgi plenaaristungil heaks ettepaneku, mille kohaselt väheneb eurosaadikute kohtade arv Brexiti järgselt 751-lt 705 kohani ning Eesti saab ettepaneku järgi ühe saadiku koha juurde.

Samas lükkas Euroopa Parlamendi täiskogu tagasi Prantsusmaa ettepaneku kehtestada Euroopa Parlamendi valimistel lisaks riiklikele ka üle-euroopalised nimekirjad, mis lubanuks parlamendivalimistel toetada ka mõne teise riigi eurosaadikut.

Intervjuus Aktuaalsele Kaamerale ütles eurosaadik Yana Toom, et peab üle-euroopalisi nimekirju väärt mõtteks. „See oleks esimene samm ühtsema Euroopa poole. Ja mul on siiralt kahju, et täna seda sammu me ei tehtud. Eesti poliitiline spektrum on väga piiratud ja on poliitilisi jõudusid, mis lihtsalt pole meil esindatud,“ märkis Toom.

Ta lisas, et üle-euroopalistel nimekirjadel olnuks veel üks tähtis mõõde – nn. spitzenkandidaadid ehk esinumbrid.  „Esimene inimene nendes üle-euroopalistes nimekiirjades oleks (automaatne) kandidaat Junckeri toolile, sest praegu Euroopa Komisjoni president on tegelikult reeglina tagatoa diili tulemus, mis pole normaalne. See peaks olema valitud inimene... Aga nii ei läinud,“ avaldas Toom kahetsust.

7.veebruari 2018 Aktuaalse Kaamera saade on järelvaadatav sellel lingil (alates 1:08 minutist):

https://www.err.ee/681697/aktuaalne-kaamera-kell-21-00