Yana Toom: Euroopa Liit on ohtlikult lähedal sellele, et korrata NSVL vead

18/01/2018

Kolmapäeval, 17. jaanuaril, Euroopa Parlamendi plenaaristungil Strasbourgis toimus debatt „Venemaa – propaganda mõju EL liikmesriikidele“. Selles debatis osales ka eurosaadik Yana Toom.

Debati raames said sõna ligi poolsada saadikut. Paljud europarlamentäärid väitsid, et Venemaa peab infosõda Euroopa Liidu vastu ning toetasid täiendavat rahastamist Ida strateegilise kommunikatsiooni rakkerühmale (East Stratcom Task Force), mida loodi EL juhtstruktuuride juurde Vene propaganda võitlemise eesmärgil.

„Neid debatte kuulates, tekkis mul tugev déjà-vu tunne. Sündisin Nõukogude Liidus ning lapsena iga päev kuulsin nõukogudevastasest prapagandast. Kui riigis polnud saada liha, kohvi, raamatuid ja autosid, siis me kõik teadsime, kes oli süüdi – Lääne kapitalistid ja Ronald Reagan isiklikult. Tänapäeval, kui EL seisab silmitsi selliste väljakutsetega nagu Kataloonia kriis, probleemid liikmesriikide demokraatlikes institutsioonides ning üleüldine madal usaldus EL vastu, teavad mõned minu kolleegid kindlalt, kellele näpuga näidata: kõiges on süüdi euroopavastane propaganda ja Vladimir Putin isiklikult.

Endise ajakirjanikuna ei saa ma sellise must-valge lähenemisega nõustuda. Propagandavastase võitluse põhimeetmena näen mina ausat, avatud ja professionaalset meediat. Meediat, mis on tsensuurivaba ning mida ei reguleeri ja ei suuna poliitikud. Me ei tohiks korrata nõukogude liidrite vigu. Kuid täna tunnen, et oleme sellele ohtlikult lähedal.

Otse loomulikult olen täiesti nõus, et meedia peab olema läbipaistev. Kuid see kehtib ka East Stratcom kohta. Nende veebilehel ei leia te ühegi töötaja nime, kes kirjutavad „Desinformatsiooni teatmikku“.

Formaat, milles toimus debatt „Venemaa – propaganda mõju EL liikmesriikidele“, meenutab diskussiooniklubi: sellised arutelud Euroopa Parlamendis ei eeldagi resolutsiooni vastuvõtmist.

[embed]https://youtu.be/gXSQtvnFnqQ[/embed]