Spekulatsioonidest pungil poliitsuvi: Yana Toom paljastab, miks otsustas ikkagi Keskerakonna ridadesse jääda

30/08/2017

Yana Toom toonitab, et ei ole seda mõõtu poliitik, kelle tuleviku määravad kohad nimekirjas. Miks aga otsustas europarlamendi saadik üleöö meelt muuta ning jääda ikkagi Keskerakonna ridadesse?

Poliitilistes kuluaarides otsitakse endiselt põhjusi, mis põhjustas ikkagi Yana Toomi meelemuutuse sisuliselt 25. tunnil jääda Keskerakonna ridadesse selle asemel, et ühineda Edgar Savisaare valimisnimekirjaga. Isegi mõned keskerakondlased muigavad, et ju sai Toom viimasel hetkel kõne Moskvast, kust teda noomiti, et pole mõtet valimisteks liituda marginaalse nimekirjaga, mis varem või hiljem kaardilt kaob.

„Eks talle võidi öelda ka seda, et me ei toeta sind enam rahvusvaheliselt ja esinemise saates „Pühapäeva õhtu Vladimir Solovjoviga“ võid ka unustada,“ kõlavad arvamused. Viidatakse ka, et just Venemaa vahetul kaasabil on Toom käinud Süürias ning kohtunud Bashar al-Assadiga.

Toom on käinud Süürias kolmel korral ning kolmel korral kohtunud ka riigi presidendi al-Assadiga. Möödunud aasta detsembris oli Toom Süürias koos grupi Venemaa föderatsiooninõukogu ja Euroopa Parlamendi saadikutega. Lisaks Toomile olid saadikud ka Lätist ja Itaaliast. „Tahaksin kohe teha pildi punasest telefonist minu magamistoas, kust ma helistan Putinile. See telefon on kapis täitsa olemas,“ kommenteeris Yana Toom. „Aga kui nüüd tõsiselt rääkida - ning mis puudutab Süürias käike -, siis viimane kord käisin absoluutselt ilma Venemaa toeta, süürlastega,“ märkis Toom.

Viimane kord käis Toom Süürias käesoleva aasta märtsis, külastades toona sõjast räsitud Aleppo linna. Muuhulgas külastas naine ka Süüria rahukõnelusi vahendava ÜRO erisaadiku Staffan de Mistura bürood ning kohtus tema ametnikega. „Mis puudutab aga seda, kas keegi on mulle helistanud ja mõjutanud mind mu otsuse tegemises, siis see on jama. Ma pole saanud mingisuguseid kõnesid, samuti pole mind keegi Venemaalt ja mujalt mitte kunagi poliitiliselt toetanud,“ kinnitas Toom.

Ivanova ja Loone põletasid sillad

Toom tuletas taas meelde 7. juulil toimunud pressikonverentsi ning sõnu, millega ta toona põhjendas Keskerakonda jäämist ning otsust mitte liituda Edgar Savisaare nimekirjaga. „Veetes öö targa inimese ehk iseenda seltsis langetasin hommikuks vastupidise otsuse,“ teatas Toom 7. juulil toimunud pressikonverentsil, miks ta veel eelmise õhtul tehtud otsuse osas liituda Savisaare nimekirjaga ümber mõtles.

Ka nüüd ütles Toom Eesti Päevalehele, et tal olid kahtlused. „Aga kui panin kokku pusletükid, siis sain aru, et mängin võõrast mängu meie poliitiliste rivaalide huvides ja ma otsustasin, et ma ei mängi seda mängu. Lootsin tol hetkel, et ka Olga (Ivanova - K.A.) ja Oudekki (Loone - K.A.) saavad aru ja tulevad koos minuga. Aga ju siis ootamatu teade ja kibestumus oli nii suur, et nad põletasid ise seal pressikonverentsil sillad,“ nentis Toom.

Spekuleeritakse ka, et Toom jäi Keskerakonda seetõttu, et talle lubati järgmistel europarlamendi valimistel esinumbri kohta. See spekulatsioon ei päde aga seetõttu, et 2014. aasta europarlamendi valimistel oli Toom Keskerakonna nimekirjas viimasel kohal, kogudes 25 251 häält. Toomile kaotas Keskerakonna esinumber Edgar Savisaar, kes kogus 18 516 häält.

„Esikoha jutt on jama,“ ütles ka Toom ise. „Ma tulin viimaselt kohalt suurimate häälepüüdjate sekka.“ Toom lisas, et temast on seda ehk väga küüniline öelda, aga kui ta läinuks Savisaare nimekirja, oleks ta järgmistel, 2019. aastal toimuvatel europarlamendi valimistel raudselt Tarandit teinud (kogunud isikumandaadi - K.A.). „Olgem nüüd ausad, ma oskaksin seda lõhet palju paremini tirida kui kõik teised kokku. Ma oleksin isikumandaadi kätte saanud,“ märkis Toom. Ta viitas, et pigem paneb tema Keskerakonda jäämine tema europarlamendi tuleviku küsimärgi alla. „Aga ma pole seda mõõtu poliitik, kelle tuleviku määravad kohad nimekirjas,“ lisas Toom.

„Aga teate, see ei ole sugugi viimane absurdsus, mida ma enda kohta olen kuulnud või lugenud,“ lisas Toom. Ta viitas 23. augustil Postimehe portaalis ilmunud Andrei Kuzitškini arvamusartiklile, kus kolumnist märkis: räägitakse, et eurosaadikule lubatud võitu tagavat kohta Keskerakonna nimekirjas Euroopa Parlamendi järgmistel valimistel. Brüsseli allikate väitel pidanud Ratas selleks kokku leppima isegi Euroopa Parlamendi juhtidega, kes ei võtnud sugugi õhinal vastu väljavaadet näha järgmiseski koosseisus saadikut, kes on kogunud tuntust reisidega Damaskusse ning pideva hääletamisega Venemaa poliitikute ja ettevõtete suhtes kehtestatavate sanktsioonide vastu. „Et siis peaminister Ratas lepib europarlamendi juhtkonnaga kokku, kes saab parlamenti valitud? Bullshit! Kolumnist ei tea isegi poliitilisest süsteemist midagi,“ tõdes Toom.

Savisaart ei visata erakonnast välja

Kommenteerides nn Savisaare nimekirja tõdes Toom, et ei tea, millega nad välja tulevad. „Aga üks asi on näha – seal on väga selge ja väga ulatuslik ideede puudus.“ Seda on näha ainuüksi sellest, kui vaadata nn Savisaare nimekirja hüüdlauset – julgen öelda, julgen teha. Nimelt möödunud aasta 4. novembril andis Yana Toom pressikonverentsi, kus teatas Keskerakonna esimeheks kandideerimisest. Toomi selja taga olnud ekraanil oli kiri: „Yana Toomi pressikonverents. Julgen öelda. Julgen teha.“ Teisisõnu – isegi oma hüüdlauset pole Savisaare-Ivanova nimekirja inimesed osanud välja mõelda.

Toom ei soovinud seda kommenteerida. Küll täpsustas ta aga, et Loonet ta ideede puuduses ei kahtlusta. „Ma ei ütle seda Oudekki kohta, ta on tark ja tema silm särab. Küll aga ülejäänud õukonda, kes teatavasti teevad kuningat.“

Mis Savisaare nimekirjast üldse saab ning kes seal esile võiksid kerkida, ei osanud Toom öelda. „Ootan põnevil nende programmi. Aga nende saadetavates sõnumites on küll palju vastuolusid. Et kas on ideoloogiline lõhe ja kui on, miks siis toetatakse valitsust ja Ratast peaministrina. Täielik puder ja kapsas,“ märkis Toom.

Poliitringkondades spekuleeritakse ka, et peale kohalikke valimisi visatakse Edgar Savisaar Keskerakonnast välja. Enne pole seda võimalik teha, sest paljudele keskerakondlastele ning Keskerakonna valijatele on Savisaar vaatamata oma korruptsioonisüüdistusele ning Keskerakonna reetmisele oma valimisliidu loomisega siiski veel märgiline inimene. Siiski paljusid inimesi Keskerakonnas, sealhulgas ka vene rahvusest inimesi, on Savisaare komejant ära tüüdanud. Samas võib ka Savisaar ise ehk isegi loota oma välja viskamisele – sellisel juhul jääks ta märtriks, nagu ta on harjunud olema. Märtristaatust ei soovi aga keegi talle kinkida.

Toom Savisaare välja viskamist erakonnast siiski ei usu, viidates, et tegemist on erakonna loojaga. „Edgar oli kahtlemata Eesti poliitika suurkuju ja selleks ta minu silmis jääb,“ tõdes Toom.

Kärt Anvelt

vanemtoimetaja