Yana Toom esitas arupärimise Euroopa keeldumisest väljastada Krimmis elavatele Venemaa kodanikele Schengeni viisasid

17/07/2017

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom esitas 13. juulil Euroopa diplomaatia juhile Federica Mogherinile arupärimise “Krimmi elanikud ja Schengeni viisad.”

Euroopa Liidu välissuhete ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja peab nüüd jõudma selgusele, miks Schengeni kokkulepe riikide Venemaal resideerivad  saatkonnad keelduvad viisade vormistamisest Krimmis väljastatud Vene passide omanikele isegi perereiside tarbeks (sealhulgas lähisugulase surma puhul).

“Üle 90% Krimmi elanikest said Vene kodakondsuse pärast 2014.a sündmusi, arvestades, et de facto on poolsaar Venemaa tõhusa kontrolli all,” on arupärimises kirjas.

“Need inimesed ei saa taotleda Schengeni viisasid saatkondades, mis tegutsevad Kiievis, selle tõttu, et puuduvad vajalikud dokumendid (Ukraina elamisluba jne.).  Enamik Krimmis elavatest inimestest enam ei oma kehtivat Ukraina passi. Ja ka reis Kiievi on päris keeruline asi, sest adekvaatset transpordiühendust Ukraina pealinnaga Krimmil pole.”

Yana Toom palus, et Euroopa diplomaatia juht vastaks:

- kas Krimmis väljastatud Vene passi on võimalik saada Schengeni viisat Moskva ja Kiievi saatkondades, kas on erandeid humanitaarsetel kaalutlustel;

- kas Schengeni viisade väljastamise poliitikat Krimmi elanikele on kavas ümbervaadata?

“Võiks kasutada ajaloolist mittetunnustamise poliitika kogemust,”  kommenteerides arupärimist pakus Yana Toom võimalikku väljapääsu. “Näiteks nõukogude ajal väljastati ju Balti riikide elanikele viisasid Läände.”