Yana Toom: seal, kus professionaalselt töötavad mittekallutatud ajakirjanikud, on propaganda jõuetu

07/04/2017

 

Eile lõppenud Euroopa Parlamendi täiskogu istungil Strasbourgis pöörati suurt tähelepanu võitlusele propaganda ja võltsuudistega. ALDE fraktsiooni liige Yana Toom esines sel teemal kahel korral  - Raadio 4 saates "Euroopa täna" ning arutelul täiskogu istungil.

Kas võlstuudised on probleemiks ja kas EL peaks nende vastu võitlema? Sellele saatejuhi küsimusele vastates ütles Toom, et probleemiks ei ole mitte niivõrd võltsuudiste olemasolu, kuivõrd auditooriumi valmidus neid uskuda. „Kriitilise mõtlemise harjumuse puudumine, testisüsteem hariduses, lugeja laiskus, kui  lugeja sageli usub kõike, mida näeb. Ja veel üks väga halb asi – see, mida  poliitik ütles, sageli esitatakse faktina ja see elab meedias oma elu: Yana Toom ütles nii ja naa, koolon.  Aga kontrollige, kas see on nii, võib-olla ma valetasin teile! "- ütles ta ja rõhutas, et näeb selles trendis ajakirjaniku elukutse degradeerumist.

Seejuures seoses EastStratCom-i (hiljuti avatud üksus, mille eesmärgiks on Euroopa-vastase propagandaga võitlemine) tegevusega  oli Toom kategooriline: „Ei midagi muud kui 401.võrdlemisi aus maksumaksjalt raha äravõtmise viis.“ Tema sõnul, olles EP Kultuurikomisjoni variraportöör propagandavastase võitluse küsimuses, kolme kuu jooksul jälgis ta selle üksuse tööd ja jõudis kurbade järeldusteni. „See üksus läheb meil maksma miljoneid, seejuures selle koduleheküljel on kirjas, et nad väljendavad Euroopa Komisjoni ametlikku positsiooni. Nad jälgivad ka täiesti marginaalseid auditooriumi mitteomavaid portaale ja teevad sellest suurt seebimulli. Õigustavad oma olemasolu,“ sõnas  Toom. Tema sõnul probleemiks on ka see, et EastStratCom-i materjalid on anonüümsed. „Kui lugeja ja kui endine ajakirjanik võtan tõsiselt üksnes tekste, mis sisaldavad autori nime,“ ütles Toom.

Arutelul Euroopa Parlamendis esindas Euroopa Komisjoni Andrus Ansip ning oma kõne alguses pöördus Yana Toom just tema poole: „Niisama kui komissar Ansip kasvasin ka mina Nõukogude Liidus ja mäletan hästi jutte vaenulikust propagandast. Arvati, et Lääne propaganda desinformeerib inimesi ja manipuleerib inimestega ning just sel põhjusel kasvab rahulolematus valitseva võimuga.“ Kuid poliitik on kindel, et vaenulik propaganda on efektiivne ainult sel tingimisel, et ta tugineb reaalsetel faktidel, millistele ei pöörata piisavat tähelepanu meie meedias.

Mis aga puudutab võltsuudiseid siis need võivad olla edukad, kui aitavad auditooriumil esitada see, mida soovitakse näha, tõepähe, lausus Toom. Nn propagandaga võitluse asemel kutsus poliitik kolleege üles soodustama  kvaliteetajakirjanduse tagasipöördumist euroopalikku ruumi. „Seal, kus professionaalselt töötavad mittekallutatud ajakirjanikud, on propaganda  jõuetu,“ ütles lõpetuseks Yana Toom.