Euroopa Parlamendi liikmed Toom ja Mamikins: EL poliitika Süüria suhtes on muutmas suunda

15/03/2017

Foto autor: Aleksei Ivanov

  „EL teeb kõiki jõupingutusi vältimaks Süüria riigivalitsuse kokkuvarisemist. Riigi funktsioneerimiseks on vaja tagada juhtimisstruktuuride koostöö kõikidel tasanditel ja kogu riigis,“- on öeldud Euroopa Komisjoni ja Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini 14. märtsi 2017 avalikus ühispöördumises. Teatud tingimustel „EL peab taastama kahepoolsed suhted Süüria valitsusega /.../ majandusliku arengu ning juhtimisprobleemide lahendamise huvides“.

Euroopa Parlamendi liikmed Yana Toom ja Andrejs Mamikins, kes tulid kahe päeva eest tagasi Aleppo ja Damaskuse reisilt, avaldasid heameelt selle üle, et Euroopa demokraatia juhtfiguur Federica Mogherini on loobunud ebaproduktiivsest retoorikast „salongikõlbmatust“ Assadi režiimist.

„Paljud Euroopa diplomaadid on juba ammu väljendanud eravestlustes mõtet, et Damaskuse vastu kehtestatud EL sanktsioonide all kannatavad tavalised Süüria inimesed, kellele on kuus aastat kestva kodusõja jooksul saanud osaks niigi palju kannatusi,“ ütles Euroopa Parlamendi liige Andrejs Mamikins.

Yana Toomi sõnul, oli Lähis-Ida ekspertidele ning tõsiseltvõetavatel diplomaatidele Süüria konflikti algusest peale selge, et Assaditt ei õnnestu paari aastaga „lahti kangutada“, kuna tal on arvestatav elanikkonna toetus. Ning nüüd, kui kõigile on selge, et Assad ei kao kuskile, avaldavad eurooplased soovi koostööks. „Parem hilja, kui mitte kunagi,“ - märkis Mamikins.

Mõlemad Euroopa Parlamendi liikmed külastasid lähipäevil Süüriat Euroopa Parlamendi mitteametliku delegatsiooni „Süüria rahukõneluste toetuseks“ koosseisus, mis pidas rida kohtumisi Aleppos ja Damaskuses.

Süürias kohtusid rahvasaadikud ÜRO esindajatega Damaskuses, Punase Poolkuu esindajatega Aleppos, riigi religioossete liidrite, president Assadi, Süüria parlamendi spiikri Hadiya Abbas´i, parlamendi erinevate fraktsioonide (sealhulgas kahe opositsiooni) esindajate, Süüria välisminister Walid Muallemi ning Tšehhi suursaadiku Eva Filipi´ga - ainsa EL liikmesriigi esinduse juhiga, mis töötas Damaskuses kogu kodusõja vältel.

Grupiga liitunud Euroopa Parlamendi liikmed peavad oma eesmärgiks täisväärtusliku dialoogi taastamist Süüria rahvaga, tsiviilelanikke kahjustavate sanktsioonide tühistamist ning rahukõnelustele kaasaaitamist. „Eelpool öeldu valguses teeb Mogherini seisukoht, küll hilinenud, rõõmu – kui Euroopa Komisjon on valmis oma vigu tunnistama, siis Euroopa Liidul on reaalne šanss anda oma panus rahu taastamisse selles regioonis,“- on mõlemad Euroopa Parlamendi saadikud ühisarvamusel.

Euroopa Komisjoni ja Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini 14. märtsi 2017 avalikus ühispöördumise originaaltekstiga saab tutvuda siin: https://eeas.europa.eu/sites/eeas/files/1_en_act_part1_v9.pdf