Yana Toom: Viie Tähe liitumise vastased seadsid ohtu Euroopa ühisraha tulevikku

12/01/2017

Euroopa Parlamendi demokraatide ja liberaalide fraktsiooni ALDE keeldumisel võtta oma ridadesse vastu Itaalia Viie Tähe liikumise saadikuid võivad olla väga traagilised tagajärjed Euroopa Liidule ja eeskätt  eurotsooni stabiilsusele, arvab ALDE fraktsiooni liige Yana Toom (Keskerakond).

„ALDE fraktsiooni juhi Guy Verhofstadti plaan kutsuda fraktsiooniga liituma  Viie Tähe liikumise saadikuid oli hästi läbi mõeldud ning suunatud ühtse Euroopa kaitseks. Pidi tegema lõpu kurjale nõiaringile, kui valimistel ja rahvahääletustel EL võtmeriikides võidutsevad EL tugevnemise vastased. Kahjuks ei saanud Guy seisukoht enamuse toetust esmaspäevasel  fraktsiooni büroo istungil. Ühinemise vastased lasid emotsioonidel endast võimust võtta ning see võib osutuda saatuslikuks komistuskiviks Euroopa tulevikule“ selgitas eurosaadik.

ALDE fraktsiooni büroo otsuse tagajärjel olid Viie Tähe saadikud sunnitud tagasi pöörduma EFDD fraktsiooni, kus esimest viiulit mängib paremäärmuslik Suurbritannia Iseseisvuspartei. Briti saadikute kõneisik Nigel Farage seadis tagasipöördumise tingimusena üles Itaalias eurotsoonist lahkumise teemalise rahvahääletuse läbiviimise. Rahvahääletuse korraldamine tuleb kõne alla siis, kui Viis Tähte pääsevad Itaalia valitsusse. Hetkel on see ekspertide arvamusel üsna tõenäoline. Farage´i tuntakse inimesena, kellel õnnestus eelmise aasta juunis veenda enamuse brittidest hääletama riigi EList lahkumise poolt.

„ALDE fraktsiooni poliitikute, nende hulgas ka Eesti reformierakondlaste, strateegiline viga seisneb selles, et nad ei lasknud Viie Tähe saadikutel suunata neile omane euroskeptitsism  konstruktiivsetesse reformirööbastesse ning liituda meie fraktsiooniga tingimustel, mis olid kooskõlastatud kahepoolses memorandumis, mille teksti ja sisu vastu ei näidanud Eesti meedia vähimatki huvi, kuigi mina isiklikult saatsin selle Eesti Päevalehe „paljastava“ artikli autorile. Kui selle kõige tulemusena peaks panganduskriisis vaevlev Itaalia korraldama eurost loobumise rahvahääletuse, võib see mitte üksnes provotseerida Euroopa panganduskriisi ja eurotsooni lagunemist, vaid õõnestada ühtse Euroopa alustalasid. Ei tohi unustada, et Itaalia on üks Euroopa Liidu asutajariikidest ning selle neljas majandus,“ selgitas Toom.

Eurosaadik märkis, et Eestis kujuneb arusaam Euroopa poliitikast tihtipeale ajaleheartiklite najal, mille autorid omavad teemast väga pealiskaudset ettekujutust ning juhinduvad selle käsitlemisel sisepoliitilistest eesmärkidest.

„Mis puutub kolleeg Enn Eesmaa mulle tehtud etteheidetesse, siis luban endale seekord rikkuda korporatiiveetikat ning samuti avaldada pretensioonid meedias. Esiteks, mingit hääletust ALDE grupis ei toimunud – Guy loobus ühendamise plaanidest, et mitte oma fraktsiooni lõhestada. Teiseks, kuigi ma tõepoolest pooldasin ühinemist, mind siiski ei olnud ALDE büroo nõupidamisel, kus ma olevat, Eesti Päevalehe andmeil, ühinemist palavalt toetanud – ma andsin samal ajal Tallinnas olles intervjuud ETVle. Ning, kolmandaks, minu telefonis pole ühtegi vastamata kõnet Enn Eesmaalt, kes pärib vastuseid minu käitumise tagamaade kohta meedia vahendusel,“ võttis Toom kokku. Toomi arvates on tema parteikaaslaste kriitika eurofederalistide ühe liidri Guy Verhofstadti pihta äärmiselt kahetsusväärne.