Yana Toom europarlamendi ALDE fraktsiooni ja Viie Tähe liikumise liitumisplaanist: on õige aeg meie poliitilisel perel avatumaks muutuda

11/01/2017

Pooli Eesti eurosaadikuid koondavas liberaalses ALDE fraktsiooni sündinud plaan võtta oma ridadesse euroskeptilise Viie Tähe liikumise ebaõnnestus. Reformierakondlastest Eesti eurosaadikud Kaja Kallas ja Urmas Paet olid plaani vastu. Eestist kuulub Euroopa liberaalide hulka ka Keskerakond ja seega moodustab nende eurosaadik Yana Toom ALDE fraktsioonis ainuisikulise delegatsiooni. Vahetult enne esmaspäevaõhtust liberaalide saadikurühma büroo istungit Eesti Päevalehega suhelnud Toom kiitis Guy Verhofstadti ja Viie Tähe Liikumise liitumisplaani.

„Tegelikult on Viie Tähe seltskond europarlamendis käitunud igati väärikalt ja paljud nende programmilised seisukohad meeldiksid kindlasti ka Eesti valijale – näiteks keeld saada erakonnana riiklikku finantseerimist või piirang liikme sissetulekule, mille kohaselt kõik Viie Tähe saadikud annetavad heategevusele kõik, mis ületab 5000-eurose summa. Siinkohal olgu öeldud, et Itaalia parlamendi liikme palk on 13 000 eurot,” selgitas Toom.

Toom toetas Viie Tähe Liikumise eurosaadikute ALDE ridadesse võtmist. „Plussidena tooks esile selle, et pärast liberaalidega liitumist muutub Viie Tähe retoorika vastuvõetavamaks ka sellele seltskonnale, kes ei suuda lugeda pikemalt kui pealkirju ja kipub selle pinnalt järeldusi tegema,” sõnas ta.

Toom täpsustas, et Viie Tähe Liikumine pole erakond, vaid liikumine, ja nende valimisedu nii rahvus- kui ka europarlamendi valimistel põhineb millelgi muul, mitte vanadel tuttavatel poliittehnoloogiatel. „Kui see kõik vastab Euroopa kodanike ootustele, on õige aeg ka meie poliitilisel perel avatumaks muutuda,” lausus ta.