Yana Toomi arupärimised: kellele tegelikult läheb ELi humanitaarabi Süürias?

09/12/2016

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom (Keskerakond) saatis sel nädalal Euroopa diplomaatia juhile Federica Mogherinile kolm arupärimist Süüria elanikele osutatava ELi humanitaarabi kohta, teatab eurosaadiku Eesti büroo.

“Juulikuise Damaskuse visiidi käigus nägin oma silmaga, et süüriavastased sanktsioonid on kõige valusamalt löönud tavaelanikke. Kuigi formaalselt Süüria võimude poolt kontrollitavatesse piirkondadesse tohib Läänest toitu ja ravimeid tarnida, tegelikkuses on seda väga keeruline teha isegi suurte kogemustega rahvusvahelistel organisatsioonidel,” kommenteeris Toom.

Tema sõnul ütles Mogherini, et hetkel osutab humanitaarabi Süüriale ainult Euroopa Liit. “Samas väljastpoolt paistab, et põhitähelepanu on osutatud süürlastele, kes elavad mässuliste või terroristliku Islamiriigi kontrollitavatel aladel. Oma päringutes palusin esitada eraldi lahti kirjutatud andmeid EL abist kõikidele Süüria elanikele. Väga huvitav oleks võrrelda humanitaarabi mahtusid Assadi ja nn mõõduka opositsiooni kontrolli all olevatele aladele,” sõnas eurosaadik.

Toom rõhutas, et Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni andmeil vajab praegu Süürias humanitaarabi 3,5 miljonit inimest, pooled neist on riigisiseselt sundasustatud isikud ehk riigist mitte lahkunud pagulased. Samas ligi 80% süürlasi elab Süüria valitsuse kontrolli all olevatel territooriumidel.