Toom: ma pole kunagi väitnud ega vihjanud, et kiidan küüditamise heaks

25/10/2016

Euroopa Parlamendi saadik, Keskerakonna uueks esimeheks kandideeriv Yana Toom ütles, et ei ole mitte kunagi väitnud ega vihjanud, et kiidab küüditamise heaks.

«Minu enda pereliikmeid on Stalini ajal nii küüditatud kui tapetud ja ma üheselt mõistan need kuriteod hukka,» teatas Toom Postimehele vastuseks Postimehe arvamustoimetaja Marti Aaviku kommentaarile «Kas küüditamine oli õigustatud, Yana Toom?»

Samas märkis ta, et saab aru nendest erakonnakaaslastest, kes jätsid juuniküüditamise ohvrite mälestamiseks tänavu suvel vastu võetud avalduse poolt riigikogus hääletamata. «Kusjuures ka nemad kindlasti ei kiida heaks inimvastaseid kuritegusid – te teate ju väga hästi, et vastuhääletajaid saalis ei olnud,» ütles ta.

Toomi sõnul jäeti mainimata, et Keskerakond esitas eelnõusse muudatusettepaneku, mille selgitus oli järgmine: «Juuniküüditamine oli kõikide Eesti inimeste jaoks tragöödia ning õudus. Tol öösel ei teadnud enamik inimesi, kas nad on küüditatute nimekirjas või mitte. Seetõttu peame valeks kitsendada avalduses inimeste hulka, keda meenutame.» Selle ettepanekuga ei arvestatud ja see oligi tema sõnul hääletamata jätmise põhjuseks.

«Ma tõesti ei tea, kuidas on võimalik väärtõlgendada nii selgelt sõnumit, ning tungivalt palun nii valusal teemal päevapoliitilistel eesmärkidel mitte spekuleerida,» teatas Toom Postimehele.