Ligi kolmveerand Eesti elanikest ei soovi, et nende naabrid oleks pagulased

29/01/2016

Euroopa Parlamendi keskerakondlasest saadik Yana Toom tellis koos ALDE fraktsiooniga Saar Pollilt uuringu, mille põhjal üle 74 protsendi Eesti elanike ei taha oma naabriteks pagulasi.

10. veebruaril Tallinnas ühte enda tellitud uuringut tutvustav Toom soostus Delfile ja Eesti Päevalehel edastama vaid ühe küsimuse ja vastuse oma pikast uuringust: "Kuidas te suhtuksite sellesse, kui teie naabriteks oleksid pagulased."

Tulemused olid järgmised:

Oleksin täiesti poolt - 0,9%

Oleksin pigem poolt - 4,0%

Ei oleks poolt ega vastu - 18,3%

Oleksin pigem vastu - 33,8%

Oleksin täiesti vastu - 40,3%

Ei oska öelda - 2,7%

"Eks sotsioloogid peavad neid arve tõlgendama. Aga inimesed on vaesed, tõrjutud ega usalda mitte kedagi," oli Toomi enda kommentaar. "Eestlased ei tea pagulasteemast liiga palju. Oleme 10 aastat kuulunud Euroopasse, aga millegipärast pole rahva usaldust ja ametnike pädevust tekkinud. Mina ei tea, miks inimesed on nii umbusklikud."

Toom ise on pagulaste sissetoomise poolt, aga teatud tingimustel. "Inimesi peab aitama, aga meil peab olema süsteem, kuidas asüüli taotlemine sõjapõgenike puhul käib. Me ei saa võõrustada inimesi, kelle tausta ma ei tea ja kes tõusevad Aleppos pärast kodu kokkuvarisemist üles 10 000 dollarit peos..."

Ligi 600 inimesega tehtud täispikka uuringut esitleb Toom 10. veebruaril Tallinnas.