Toom kritiseeris Strasbourgis Baltimaade seisukohta ISIS-e vastase koalitsiooni asjus

24/11/2015

"Meie ühise vaenlase ‒ ISIS-e ‒ üle võidu saavutamise nimel tuleb Euroopal teha koostööd Venemaa, Iraani ja selle piirkonna teiste riikidega." Sellise üleskutsega esines Europarlamendi plenaaristungil eurosaadik Yana Toom (Keskerakond).

"ISIS Süürias on Euroopa jaoks ohtlik väljakutse ja vahetu oht. Hiljutised terroriaktid Pariisis ja tragöödia Vene lennukiga Egiptuses näitasid selgelt, et sõda on jõudnud Euroopasse," ütles Toom.

Eurosaadik kritiseeris Baltimaade soovimatust ühineda ISIS-e vastase koalitsiooniga, kui selle liikmeks on ka Venemaa. Sellisest lähenemisest kõnelesid Dalia Grybauskaitė ja Toomas Hendrik Ilves pärast hiljutist Eesti, Läti ja Leedu riigipeade kohtumist Palangas. Selle seisukoha formaalseks põhjuseks oli Venemaa poliitika Ukrainas. Toomi sõnul õigustavad Baltimaad juba mitmendat korda oma tegevusetust viidetega Venemaale.

Eurosaadiku arvates püüab ISIS Lähis-Idale ja kogu maailmale peale suruda "alternatiivset arenguprojekti". "Terrorostid ei tee vahet Euroliidu ja Venemaa vahel. Sõda ISIS-e vastu on palju tähtsam kui Lääne ja Venemaa geopoliitiline võistlus," rõhutas Toom.