Viis protsenti elanikest pelgab sõda

08/02/2015

Laupäeval Narvas peetud konverentsil «Ida-Virumaa: Euroopa väravad» tutvustas Euroopa Parlamendi saadik, keskerakondlane Yana Toom enda tellitud uuringut, mille kohaselt viis protsenti Eesti elanikest kardab sõda Venemaaga ja 21 protsenti küsitletutest peab sõda teoreetiliselt võimalikuks.
Toomi büroo tellimusel küsitles uuringufirma Saar Poll tuhandet inimest ning sellest uuringust nähtub, et 61 protsenti eestlastest ja 92 protsenti mitte-eestlastest ei usu sõja võimalikkusesse Venemaaga.Lisaks näitas uuring, et 10,9 protsenti eestlastest usub, et Venemaa kodanikud ja kodakondsuseta isikud kujutavad endast ohtu Eesti julgeolekule. 55,5 protsenti eestlastest usub, et nad võivad kujutada ohtu julgeolekule teatud tingimustel.

Seda, et siin elavad Venemaa kodanikud ja kodakondsuseta isikud ei kujuta Eesti julgeolekule ohtu, usub 30,9 protsenti eestlastest ja 79,1 protsenti mitte-eestlasest.

Narva kolledžis toimunud konverentsi ja uuringu korraldamiseks kulus 28 000 eurot, mille Toom sai europarlamendi liberaalide ja demokraatide fraktsioonilt.

Euroopa Parlamendi liige Indrek Tarand pidas Toomi korraldatud konverentsi ühepoolseks ning Euroopa Parlamendi raha ebaõnnestunud kulutamiseks, vahendas «Aktuaalne kaamera». Yana Toomiga koos liberaalide ja demokraatide fraktsiooni kuuluva Urmas Paeti arvates ei ole mõistlik teha sõjateemalisi uuringuid, mis võivad tõsta ühiskondlikku stressitaset.

Nii Tarandi kui Paeti arvates tekitab küsimusi ka ettevõtmise ajastatus just enne riigikogu valimisi.

Videolugu ja galeriid vaata Postimees.ee