Ukraina konflikti lahendus peab olema poliitiline, mitte sõjaline

07/02/2015

Euroopa Parlamendi saadik, keskerakondlane Yana Toom leiab, et poliitikud peavad Ukraina kriisi lahendamiseks dialoogi nimel üheskoos pingutama, mitte üksnes oma poliitilisi ambitsioone lahendama.

«Kindlasti on selleks suur poliitiline tahe. Hetkel on veel olukord selline, et kõik, kes seda asja arutavad, on ühel meelel, et sellel konfliktil ei ole sõjalist lahendust. See peab olema poliitiline lahendus,» ütles Toom. Poliitilise lahenduse otsimine saab tema hinnangul aga väga raske olema.

Toomi sõnul tuleb konflikti lahendamiseks pingutada dialoogi otsimise nimel. «Vahel mulle tundub, et europarlamendis on hulk inimesi, kes lihtsalt rahuldavad oma poliitilise ambitsioone, tehes kõlavaid avaldusi Venemaa ja Euroopa teemal.»

Euroopa Parlamendi keskerakondlasest saadik Yana Toom tutvustas täna Narvas toimunud konverentsil end tellitud uuringu tulemusi, millest nähtub, et viis protsenti eestimaalastest kardab sõda Venemaaga, teoreetiliselt peab sellist sündmuste arengut võimalikuks 21 protsenti küsitletutest.

Lisaks näitas uuring, et 10,9 protsenti eestlastest usub, et Venemaa kodanikud ja kodakondsuseta isikud kujutavad endast ohtu Eesti julgeolekule. 55,5 protsenti eestlastest usub, et nad võivad kujutada ohtu julgeolekule teatud tingimustel.

Seda, et siin elavad Venemaa kodanikud ja kodakondsuseta isikud ei kujuta Eesti julgeolekule ohtu, usub 30,9 protsenti eestlastest ja 79,1 protsenti mitte-eestlasest.

Toomi büroo tellimusel uuringufirma Saar Polli poolt tuhande inimese seas läbi viidud küsitlus näitab, et 61 protsenti eestlastest ja 92 protsenti mitte-eestlastest ei usu sõja võimalikkusesse Venemaaga.

Konverentsi raames autasustas Toom ka tema korraldatud noorte esseekonkursi parimaid. Videos saab sõna ka töid hinnanud kirjanik Kaur Kender, kes arutleb selle üle, milliste raskustega võivad Eestis elavad venekeelsed noored silmitsi seista.