Yana Toomi hinnangul pole eestivenelaste identiteedipõhised hoiakud ohuks

07/02/2015

Europarlamendi liige Yana Toom kinnitab, et Narva kolledžis toimunud konverents ei ole riigikogu valimiskampaania, vaid soov esitleda üldsusele uuringut eestlaste ja venelaste välispoliitilistest ohuhinnangutest.

"Uuring on nii huvitav, et ma loodan sellega mõjutada pigem suhtumist. Kui me teatud probleemidest ei räägi, siis see ei aita kaasa nende lahendamisele," rääkis keskerakondlasest Toom ERR-i raadiouudistele.

Saar Pollilt tellitud uuringu tulemuse põhjal väidab Toom, et eesti-venelaste ohuhinnangud ei pruugi kokku langeda valitsuse hinnangutega. See aga ei tähenda, et Eestis elavad venelased on ise ohuallikaks.

"Vahest on nii, et me kruvime ise pingeid üles. Meil on väga erinev suhtumine Eesti välispoliitikasse ja Venemaa välispoliitikasse. Näiteks lõviosa eestivenelasi ei mõista hukka või kiidavad suisa heaks Venemaa poliitika," rääkis Toom.

"Aga samas, kui me küsime, kas nad üldse mõtleks Venemaale minemise peale, siis see ei tule neil kõne allagi. See tähendab, et konflikt on identiteedipõhine, mil pole pistmist reaalse käitumisega," selgitas ta.

Uuringu tutvustamisele järgnenud arutelu üks teemadest oli, kuidas kuidas sulatada jääd Euroopa Liidu ja Venemaa suhetes. Yana Toomi hinnangul peaks sanktsioonide asemel pidama läbirääkimisi.

Lätist pärit europarlamendi liikme, sotsiaaldemokraadi Andrei Mamõkini sõnul on pall Euroopa Liidu käes.

"Euroopa Liidu ja Venemaa on poliitiliselt nurka surunud Euroopa poliitikud. Nemad alustasid esimesena. Venemaa kasutas vastumeetmeid, mille tõttu kannatavad Euroopa tootjad, kaotatud on töökohti. Eurooplased on konflikti põhisüüdlased," sõnas Mamõkin.

"Kui NATO ja Euroopa Liit näevad Ukrainas Vene regulaarvägesid, siis mina tahaks näha tõendeid, mitte NATO kindralite oletusi," lisas ta.

Narva kolledžhis toimunud konverentsi ja uuringu korraldamiseks kulus 28 000 eurot, mis saadi europarlamendi liberaalide ja demokraatide fraktsioonist.

Tarand ja Paet on kriitilised

Euroopa Parlamendi liige Indrek Tarand peab Yana Toomi tänast konverentsi ühepoolseks ning ebaõnnestunud Euroopa Parlamendi rahakulutamiseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Yana Toomiga koos liberaalide ja demokraatide fraktsiooni kuuluva Urmas Paeti arvates ei ole mõistlik teha sõjateemalisi uuringuid, mis võivad tõsta ühiskondlikku stressitaset.

Küsitavust tekitab nii Indrek Tarandile kui ka Urmas Paetile Yana Toomi ettevõtmise ajastatus enne riigikogu valimisi.

"Vaadates seda aega, millal see üritus toimub, siis selgelt ta asetub Eesti sisepoliitika ja valimiskampaania konteksti. Nii et selles osas selline valimiskampaaniasse väga tugevalt asetuv üritus ja tema rahastamine Euroopa parlamendi poolt on minu jaoks suure küsimärgiga küll," sõnas Paet.

Tarand ütles, et europarlamendi liikmete poliitiliseks tegevuseks ettenähtud vahendite kasutamine kodumaises ja isegi Euroopa valimisvõitluses on keelatud.

"Ma usun, et ma kindlasti Guy Verhofstadtile küsimuse esitan, et kas ta ei kaaluks oma rahakulutust paremini. Kui ma oma kaardid õigesti loon lauda, siis ma arvan, et ta jääb umbes 3000 eurot vaesemaks trahvi näol," prognoosis Tarand.