Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi büroo poolt välja kuulutatud noorte esseekonkursi esimene kokkuvõte

03/02/2015

Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi büroo poolt välja kuulutatud noorte esseekonkursile teemal „XXI sajand. Mida kirjutavad Eesti venelastest tuleviku ajaloolased?” saabus 85 tööd, žürii on valinud neist 22.

Kõige rohkem esseesid tuli Tallinnast, Narvast ja Kohtla-Järvelt, mõned tööd saabusid ka  Tartust. Peamiselt osalevad konkursil 9.-12. klasside õpilased, kuid oma töid on saatnud ka 1. ja 7. klassi õpilased. Üksikud tööd on samuti saabunud üliõpilastelt, peamiselt humanitaar- ja sotsiaalteaduste teaduskonnast – tulevastelt ajakirjanikelt ja juristidelt.

Enamus noori autoreid juurdlevad küsimuse üle „kes ma olen?“ ning arutlevad, kas venekeelne vähemus Eestis säilib ning missugune on siin maal vene keele tulevik ning sellegi üle, kelle poolele asuvad „eestivenelased“ välise ohu juhul, ja kustpoolt see tulla võib.

Esseekonkursi žüriisse kuuluvad kirjanik Kaur Kender, ajakirjanik Sergei Stepanov, ajaloolane Sergei Stadnikov, Tallinna Ülikooli õppejõud Vitali Belobrovtsev ja Tartu Ülikooli teadur Valeria Jakobson.

Konkursi tulemused avalikustatakse 7. veebruaril Narvas, Euroopa parlamendi ALDE fraktsiooni korraldatud rahvusvahelisel konverentsil „Ida-Virumaa – Euroopa väravad”. Seal loetakse ka avalikult ette väljavõtteid parimatest esseedest. Need samuti pannakse välja veebilehele www.yanatoom.ee ning konverentsi veebilehele www.idagates.ee .

Kolm esseekonkursi võitjat sõidavad veel enne kooliaasta lõppu Brüsselisse, parima essee autor saab auhinnaks iPad-i