Yana Toomi büroo tellitud uuring: eestlased ei karda sõda Venemaaga

27/01/2015

Hiljutiste Krimmi ja Ida-Ukraina sündmuste taustal on üksnes viis protsenti Eesti elanikest veendunud sõjalise kokkupõrke võimaluses Eesti ja Venemaa vahel. Teoreetiliselt peavad sellist sündmuste arengut võimalikuks 21 protsenti küsitletutest, näitavad sotsioloogilise uuringu tulemused turvalisuse küsimustes. Uuring viidi läbi Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi Eesti büroo tellimusel.

"Antud uuring näitab, et 61 protsenti eestlastest ja 92 protsenti mitte-eestlastest ei usu sõja võimalikkusesse Venemaaga. Selles ilmneb Eesti rahva tarkus, nad ei ole vastuvõtlikud poliitikute ja ajakirjanike paanikat tekitavatele avaldustele," märkis Yana Toom.

Uuringu viisid läbi Saar Polli sotsioloogid tänavu jaanuaris. Kokku küsitleti representatiivse valikuna tuhandet inimest. Uuringu täielikud tulemused avaldatakse konverentsil "Ida-Virumaa ‒ Euroopa väravad", mis toimub 7. veebruaril Narvas.

Küsitlust finantseeriti Euroopa Parlamendi poliitilise grupi ALDE eelarvest. Lisaks Toomile (Keskerakond) kuuluvad sellesse fraktsiooni Eesti saadikutest veel Kaja Kallas ja Urmas Paet(mõlemad Reformierakond). Iga eurosaadik saab igal aastal vahendeid oma poliitiliselt grupilt: mida rohkearvulisem grupp Europarlamendis on, seda suuremad on fondid, mida jagatakse sellesse kuuluvatele saadikutele. ALDE on Europarlamendis suuruselt neljas fraktsioon, sellesse kuulub 68 saadikut.

"Lõviosa mulle eraldatud vahenditest otsustasin kasutada just uuringute läbiviimiseks, ühte neist esitletakse konverentsil Narvas. Seeläbi me mitte üksnes ei saanud väärtuslikke andmeid, vaid toetasime ka Eesti sotsiolooge. Kutsun ka oma eurosaadikutest kolleege üles aktiivsemalt kasutama oma fonde uuringutele, mitte protokollilistele üritustele," ütles Yana Toom.