Jana Toom: Riho Terras, ei ole ilus konkurente kritiseerida, kui endal töö tegemata

13/03/2024

Teisipäeval kiitis Euroopa Parlament lõpphääletusel heaks hoonete energiatõhususe direktiivi ehk hoonete renoveerimist edendava regulatsiooni, Euroopa Parlamendi liige Jana Toom (Keskerakond) hääletas selle vastu.

"Antud direktiivil puudub adekvaatne mõjuanalüüs, sest siin on väga selged ajalised raamid ja kujutage ette, mis juhtub ehitussektoris, kui kogu Euroopa Liit – 27 liikmesriiki – hakkab ühel ja samal ajal ehitama ning renoveerima. Millist hinnatõusu see tähendab ehitussektorile?" ütles Jana Toom täna Vikerraadio saates "Reporteritund".

"Teine ebamäärasust suurendav asjaolu on see, et Euroopa Komisjon tuleb alles 2025. aasta maikuus välja rahastamiskavaga. Miks me peame toetama algatust, mis on poolik ja millel ei ole rahalist katet? Kui Taavi Aas oli majandusminister, tehti Eestile renoveerimiskava ja selle maksumus on sarnane sellega, mis tuleneb direktiivist, - kaks aastat tagasi oli see 30 miljardit eurot. Täna valitsus räägib, et kuidagi kraapis kokku 400 miljonit. Euroopa Komisjon ütleb meile, et saame renoveerimiseks kasutada ülejääke, mis meil muudest fondidest järele jäänud on. Kuna Eesti on suhteliselt tubli rahade kasutamisel, siis on meie vabade vahendite hulk väga piiratud."

Eesti saadikutest hääletasid direktiivi poolt vaid Marina Kaljurand ja Sven Mikser (S&D), kes pälvisid selle eest ka teravat kriitikat Riho Terraselt (Isamaa). "Saan aru, et sotsiaaldemokraadid teevad kõik selleks, et Eesti inimestele praeguses keerulises olukorras, kus me täna julgeoleku mõistes oleme, kus meil majandus langeb, maksud tõusevad, veel mingisugust lisaraskust peale panna," ütles Terras.

Jana Toom reageeris üsna teravalt: "Riho Terras on ainuke Eesti saadik, kes on vastava komisjoni täisliige, kuid kes ei teinud sellesse direktiivi ühtegi muudatusettepanekut ja puudus ka hääletuselt, kus ta oleks saanud anda oma vastuhääle. Ja nüüd rünnata kedagi teist, kelle maailmavaatele see direktiiv vastab, ei ole ilus, Riho!" 

Hiljem Jana Toom selgitas, miks pidas vajalikuks seda täpsustada. "See, kuidas eurosaadikud esinevad Eesti meedias, on muidugi tähtis. Kuid meie töö on siiski mujal ja kui me ei kasuta võimalust reaalselt mõjutada Eestile olulisi asju Euroopa Parlamendis, tuleb seda ka ausalt tunnistada," rääkis Jana Toom.