Jana Toom noortele: miks peaks Euroopa Parlamendi valimistel hääletama

21/01/2024

“Seda on ammu öeldud, aga see vastab tõele: kui sa poliitikaga ei tegele, siis poliitika tegeleb sinuga,” vastas Europarlamendi liige Jana Toom küsimusele, miks peaksid noored Euroopa Parlamendi valimistel hääletama. Küsimus tõstatati 19. jaanuaril kohtumisel Tallinna linna noortevolikogu liikmetega. 

Eelnimetatud küsimuse esitaja poole pöördudes jätkas eurosaadik: „Vabandage, mis aastal te sündisite? 2003? Euroopa Liitu astusime 2004. aastal. Te ei tea, mis on elada väikeses riigis, kus on piirid ja ilma piirikontrollita ja viisata lahkuda ei saa. Kui me poleks EL-i liikmesriik, ei saaks sinna viisata õppima minna, ei toimuks vaba kaubaliikumist ja Eesti peaks sõlmima kahepoolsed lepingud kõigi riikidega, kellega tal on kaubavahetus. Kujutage ette, milline peavalu see on! Ühtne Euroopa Liit on suur väärtus eelkõige turu seisukohalt.

See on üks asi. Teine on see, et me elame väga turbulentses maailmas. Ja suured jõud, nagu Hiina, USA, India, Venemaa, on tegelikult väga arvestatavad jõud selles, kuidas asi hakkab edaspidi arenema. Euroopa Liit saab olla tugev ainult ühtne olles“.

Külaline rääkis ka Euroopa Parlamendi ja teiste Euroopa Liidu organite toimimisest ning selgitas, et EL-i pädevus ei laiene näiteks hariduse, kodakondsuse, kultuuri ja tervishoiu teemadele, mis on jäetud liikmesriikide hooleks. 

Samuti said kokkutulnud teada Jana Toomi tööst Euroopa Parlamendis ja esitada talle hulgaliselt küsimusi – muu seas selle kohta, millised noortele suunatud programmid Euroopa Liidus toimivad, kuidas toimuvad eurovalimised ja millisena näeb Toom Euroopa Liidu tulevikku.