Yana Toom: maksusüsteem peab aitama sotsiaalset lõhestumist vähendama ka Eestis

14/08/2023

Laupäeval, 12. augustil Paide Arvamusfestivalil  Eesti eurosaadikud pidasid traditsioonilist debatti. 

Teiste teemade hulgas arutati seda, kas Eesti peab maksustama pankade lisakasumit. Yana Toom erinevalt Reformierakonna kolleegidest on kindel, et peab:

“Ma tuletaksin meelde seda, et maksusüsteem ei ole mõeldud ainult riigieelarve täitmiseks. See on ka – mõnes liikmesriigis, tõsi küll mitte Eestis - päris tõhus instrument, et vähendada sotsiaalset lõhestumist, mis on ka julgeolekuoht. Tänases olukorras oleks igati mõistlik pankade hiigelkasumid maksustada. Ja suunata see raha mitte ainult Reformierakonna valimislubaduste täitmiseks, vaid ka selleks, et Eesti inimestel oleks kergem elada. Meil on kasvav ebavõrdsus, meil on väikeettevõtlus, mis tunneb ennast väga ebakindlalt, ja meil on kasvav töötus.”

Rääkides sellest, kas tehisintellekt aitab Euroopal alistada inflatsiooni ja sooritada rohepöörde või piiravad kammitsad tehisaru mõttelendu, ütles Yana Toom:

„Käisin eile seenel. Leidsin kivipuravikku, mul on moblas mingi Mushroom Identifier, seente tuvastaja äpp. „Seda ei kõlba süüa,“ ütles mulle teie paljukiidetud tehisintellekt. Siis guugeldasin ChatGPT ja küsisin, kes on Yana Toom. Vene keeles ta ei osanud midagi öelda, inglise keeles ta ütles mulle, et olen Reformierakonna liige ja tegelen Euroopa välispoliitikaga...

Tehisintellekt on kahtlemata väga võimas instrument, aga peavad olema ka piirangud. Näiteks eetilised. Maei ole kuidagi nõus sellega, mida räägib Ansip, et EL-is ei pea keelustama nägude tuvastamine reaalajas. Teiseks, tehisintellekt ei ole nii rohepöörde sõbralik, nagu meie siin arvame. Prognoosi järgi aastaks 2030 söövad kõik need suured andmebaasid ja data liikumine 20% maailma elektrienergiat, ja ma ei räägi CO2 heitest.

Ei saa öelda, et see asi on hea ja too asi on halb, see on tasakaalu otsimise küsimus. Tehisintellekt aitab meid inflatsiooni ohjeldada, aga ka teatud piirini: tehisintellekt on tõhus, inimesed aga kaotavad tööd ja inflatsioon saab mingil hetkel muutuda stagflatsiooniks. see on väga komplekssne asi“.