Krüptovaluuta, tehisintellekt ja e-valitsus: meie inimene STOAs

25/10/2019

Eurosaadik Yana Toom liitus teaduse ja tehnoloogia tuleviku toimkonnaga (Panel for the Future of Science and Technology ehk STOA).

Me elame tehnika ajastul ning igapäevaselt hakkavad meid tulevikus järjest kiiremini mõjutama uued tehnoloogiad, ähvardades muuta meie planeedi kas paradiisiks või põrguks. Ka teadussaavutused nõuavad lülitumist vastavasse õigussüsteemi ning selleks on tarvis neid mõista. Sellel põhjusel loodigi Euroopa Parlamendi juurde teaduse ja tehnoloogia tuleviku toimkond – Panel for the Future of Science and Technology ehk STOA. See koosneb 25 eurosaadikust, keda saadetakse komisjonisse tegutsema 2,5 aastaks üheksa erineva komitee poolt. Yana Toom liitus STOA-ga tööhõive- ja sotsiaalkomisjoni liikmena.

STOA eesmärkide hulgas on ökoloogiline transport ja kaasaegne energeetika, loodusressursside tasakaalustatud kasutamine, interneti hüved ja kahjulikkus, uute tehnoloogiate kasutuselevõtt tervishoiusüsteemis ning globaliseerumisajastu teadus ja sellega seotud poliitika. Kõigis neis valdkondades on STOA Europarlamendi informeerija. STOA organiseerib selguse saamiseks arutelusid teemadel kuidas üks või teine teadus-tehniline saavutus võib meid mõjutada.

Kogu selline loetelu võib tunduda igavalt, kuid STOA tegeleb väga aktuaalsete teemadega. Viimased STOA poolt avaldatud uuringud olid seotud FB-i krüptoraha Libraga ning selle olematust või olemasolevast mõjust finantssüsteemile. Samuti oli STOA teemaks robotid, mis lähiaastatel peaksid üle võtma inimestelt töökohad eakate inimeste hooldamiseks.

STOA  tegevus on suunatud lähitulevikku, mis võib tuua endaga kaasa nii head kui halba. 2019. aastal avas STOA European Science Media Hub kodulehe (sciencemediahub.eu), kus avaldatakse teadusteemalisi artikleid ja postitusi: mida me peaksime ootama Euroopa projektist avatatud juurdepääsust teaduslikele materjalidele, miks me peame sööma rohkem kaunvilju ja mis on e-riik Eesti moodi.