Euroopa Parlamendi tööhõive- ja sotsiaalkomisjoni liige Yana Toom (Keskerakond) on saatnud koos kolleegidega Renew Europe fraktsioonist Euroopa Komisjonile päringu soovituste kohta, mida too jagab igal aastal kõigile EL liikmesriikidele. Yana Toom on Euroopa Parlamendi raportöör sotsiaalprobleemidest euroalal ning tema raport võetakse vastu oktoobris.
Alates 2012. aastast on EL liikmesriigid aina kehvemini rakendanud Euroopa Komisjoni soovitusi, eriti sotsiaalpoliitika valdkonnas: „Iga soovitus seab antud liikmesriigile konkreetsed eesmärgid sotsiaalpoliitika, hariduse ja tööturu valdkonnas,“ kommenteeris Yana Toom. “Kahjuks riigid neid ühtelugu ei täida. Ütleme nii, et 39% 2018. aastaks seatud eesmärkidest on täidetud. Aga üleüldiselt 2011.-2018. aastateks antud soovitustest rakendati ainult 9%! Ja mida väiksem see protsent on, seda kehvemas seisus on EL sotsiaalpoliitika, seda haavatavamaks me muutume. ”
Kui vaadata 2017. ja 2018. aasta soovituste rakendamise aruannet, jätkab Euroopa Parlamendi saadik, siis selgub, et Euroopa Komisjoni juhiseid ei järgi isegi Saksamaa ja Prantsusmaa ning riike, kes neid enam-vähem järgivad, on ELis vähe: “Eesti, muide, on heal järjel: raportis hinnatakse meie tulemusi kui „some progress“ („mõningad edusammud“) ning mitte kõik ei saa sellega kiidelda."
Yana Toom ja tema kolleegid küsivad Euroopa Komisjonilt, milliseid täiendavaid meetmeid võetakse kasutusele, et tagada soovituste rakendamine ning kas kaalutakse ka võimalust rahaliselt karistada neid, kes soovitusi ei rakenda.
"Kui Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen sellele ametikohale kandideeris," ütleb Yana Toom, "toetas ta Euroopa sotsiaalsete õiguste samba kasutuselevõttu. Loodame, et nüüd võtab Euroopa Komisjon sotsiaalküsimusi tõsiselt. ”