Yana Toom: kuidas mitte jääda YouTube’st ilma

21/01/2019

Täna, 21. jaanuaril, avaldatud uudis, et Google ähvardab jätta Euroopat YouTube'st ilma, on lõpuks tekitanud kasutajate huvi Euroopa Komisjoni poolt pakutud ja Ansipi poolt palavalt toetatud autoriõiguse direktiivi vastu, kirjutab Euroopa Parlamendi liige Yana Toom.

Tuletame meelde, millest jutt käib. Uue direktiivi artiklid 11 ja 13 said Euroopa Parlamendis tüliõunaks. Artikkel 13 eeldab, et kasutajate poolt üles laaditud sisu kontrollitakse enne avaldamist automaatselt, see aga sisuliselt seab sisse tsensuuri internetis. Artikkel 11 ähvardab hüperlinkide tasude kehtestamisega. Volinik Andrus Ansip vastutab ühtse digitaalse turu ja seega ka nende kahe artikli eest Euroopa Komisjonis.

Paljud Euroopa Parlamendi liikmed erinevatest poliitilistest fraktsioonidest ja komisjonidest – mina ise ja teiste seas Kaja Kallas (enne, kui temast sai Reformierakonna esinaine, mis muutis ta positsiooni) - püüdsid neid artikleid blokeerida. Kahjuks toetas Euroopa Parlament riikide parteijuhtide surve all Euroopa Komisjoni seisukohta ning direktiiv läks triloogile - läbirääkimistele Euroopa Parlamendi, Euroopa Komisjoni ja EL Nõukogu esindajate vahel, kus kiidetakse heaks või lükatakse tagasi EL õigusaktid.

Kuid täna kõlavad tavaliste kasutajate, sisu loojate ja teadlaste hääled nii valjusti, et triloog on jõudnud omadega ummikseisu. Ja muidugi ma ei nõustu kategooriliselt justiitsministeeriumi esindaja kommentaariga, et see on lihtsalt suure firma lobi. Tegelikult on see mõistlike inimeste lobi, kes saavad aru, et nad elavad 21. sajandil.

Eelmisel reedel hääletas EL Nõukogu selle üle, kas ta võib läbirääkimistel osaleda. 11 liikmesriiki - Saksamaa, Belgia, Holland, Soome, Sloveenia, Itaalia, Poola, Rootsi, Horvaatia, Luksemburg ja Portugal - hääletasid vastu. Isegi filmitööstuse ja spordiliitude esindajad, kes olid varem direktiivi toetanud, saatsid hukkamõistva kirja direktiivi praeguse versiooni kohta.

Tänaseks kavandatud triloog, mis pidi jääma viimaseks, tühistati. Tõenäosus, et direktiiv võetakse vastu enne valimisi, väheneb iga päevaga.

Google juhitud kampaania on loogiline - direktiiv annaks sellele platvormile väga suure löögi. Aga ka väikesed platvormid - Reddit, Twitch, Patreon - võitlevad autoriõiguse direktiiviga. Tuleb märkida, et uute eeskirjade rakendamine oleks väga kulukas. Google'l on raha olemas, teistel aga mitte. Selle tulemusena võib tekkida veelgi võimsam monopol ja Euroopa platvormid ei suuda Google'ga konkureerida.

Volinik Ansip säutsus, et viivitus valmistas talle pettumuse, sest ta vastutab direktiivi eest isiklikult. Kuid Euroopa Komisjon võib kuulata direktiivi vastaseid - ja sootuks loobuda skandaalsest seaduseelnõust.