Euroopa Komisjon töötas välja uue autoriõiguste direktiivi ühtset digitaalset turgu silmas pidades. See direktiiv põhjustas sotsiaalsete võrgustike kasutajate ebatavaliselt terava reaktsiooni, nad kutsusid üles kirjutama Eesti eurosaadikutele paludes, et nad hääletaksid direktiivi vastu. Euroopa Parlamendi liige Yana Toom palub, et interneti tulevikust hoolivad inimesed kirjutaksid mitte niivõrd talle ja tema kolleegidele Eestist, kuivõrd kõikidele Euroopa Parlamendi või vähemalt selle õiguskomisjoni liikmetele.
Üks põhjustest, miks see direktiiv halb on, seisneb Toomi arvates artikkel 13-s, mis eeldab kasutaja poolt üleslaaditud sisu esialgset kontrollimist (enne avaldamist).
“Tegema seda suurtel platvormidel hakkavad loomulikult mitte inimesed, vaid spetsiaalsed programmid, mis ilmselt ei suuda alati tuvastada, kas autoriõigusega kaitstud materjalide kasutamine on seaduslik. Autoriõiguste kaitsmise mehhanismid töötavad juba praegu, õiguste valdajate nõudmisel kustutatakse materjalid üsna kiiresti. Tegelikult oleme interneti tsenseerimise künnisel, filter on alatu asi, “ lisas Yana Toom.
Ta sai artikli 13-vastastelt kümneid kirju. “Olen Euroopa Parlamendi Kultuurikomisjonis selle faili variraportöör ja mind nagu ka ilmselt Kaja Kallast, Paeti ja Tarandit veenma ei pea. Parem on kirjutada profiilikomisjoni liikmetele (http://www.europarl.europa.eu/committees/et/juri/members.html), “ ütles Toom.
Ta märkis, et direktiivi hääletus toimub õiguskomisjonis 20. juunil, ja pakkus välja kirja teksti:
“Dear MEP,
On 20-21 June, there will be a vote in the JURI Committee on the Directive on Copyright in the Digital Single Market.
Article 13 of that Directive requires Internet platforms to monitor and filter all content when uploaded, before it has been seen by others.
This is bad for all of us, because machines cannot identify legal use of copyrighted works, e.g. parody.
Filters will be programmed to delete any risk-posing content resulting in censorship.
Please act now to vote down Article 13 and convince your colleagues to do the same.
Thank you.”
“Miks ma pakun oma teksti versiooni? Kuna peaaegu keegi mulle kirjutanutest ei räägi hääletusest komisjonis ning vähesed inimesed nimetavad raportit. Ja arvestades, et meie kätest käib läbi sadu dokumente, ma usun, et paljud lihtsalt jätavad tähelepanuta kirju stiilis minema sinna - ei tea kuhu, nii et mõistlikum oleks märkida direktiivi, komisjoni ja hääletamise päeva,” selgitas Toom.
Ta juhtis tähelepanu ka asjaolule, et lisaks artiklile 13 on uues direktiivis ka artikkel 11, mis kehtestab hüperlinkide eest maksmise: “Kas saate ette kujutada internetti hüperlinkideta? Õpiku näide - kui Hispaania kehtestas hüperlinkide tasu Google News lihtsalt lahkus Hispaaniast. Veelgi enam, direktiivi parlamendi arutelude käigus kadus võimalus anda uudisteagregataatorile tasuta õigus teha lingid, millest oleksid ilmselgelt huvitatud paljud meediakanalid. Kuid see pole veel kõik - autoriõiguse küsimustega tegelevate ekspertide arvates seda direktiivi artiklit võib kohaldada mitte ainult meediale, vaid ka sotsiaalsete võrgustike kasutajatele. Teisisõnu, kui jagasite midagi Facebook-is, tuleb tasuda hüperlingi eest. Nii et kui kirjutate, ärge unustage artiklit 11. Minu arvates on see veelgi hullem. “