"Euroopa ja Ameerika Ühendriigid kui üldse, siis suure vaevaga tunnistavad, et Venemaal võivad olla oma huvid rahvusvahelisel areenil. Kuid ka Venemaa ise ei saa täielikult aru - või ei pea võimalikuks Läänele teada anda - millised on tema eesmärgid. Kõik see raskendab kompromissi otsimist, "ütles Euroopa Parlamendi liige Yana Toom, esinedes kolmapäeval, 16. mail, ettekandega Itaalia-Vene foorumil Milanos.
Keda näeb Venemaa oma liitlastena tulevikus? Kas ta kavatseb naasta lääneriikidele "klubisse"? Kas keskendub hoopis Aasiale? Kas jätkab Ameerika hegemoonia trotsimist? Kas ta näeb end mitte-lääne maailma liidrina? Toomi arvates peaks Euroopa kõikidele nendele küsimustele vastuseid hankima. Selle asemel aga Euroopa Liit kujundab oma hoiakut Venemaa suhtes, tuginedes tihtilugu masendavalt madala tasemega ekspertiisile.
Toom arvates võib eeldada, et rahvusvahelisel areenil pürgib Venemaa peamiste mängijate jõujoonte tasakaalustamise poole. Kuid keegi ei tea, kuidas selline tasakaal praktikas välja näeks. On selge, et see peaks põhinema üks teise peamiste majandushuvide austamisel ja vastastikusel julgeoleku tagamisel.
"Kahjuks aga Euroopa ajaloos iga uus tasakaal saabus peale järjekordset suurt sõda ning Venemaa on alati olnud selles protsessis tähtis kaasarääkija. Tuumarelvad on tänapäeval küll ohjeldavaks faktoriks, kuid sõjaoht on siiski reaalne, ja me peaksime kindlasti kiirustama kaotatud tasakaalu taastamisega, " sõnas saadik.
Toomi sõnul on praegu õige aeg jätkata pingelõdvenduspoliitikat, nagu seda tehti USA-Nõukogude Liidu vastasseisu ajal. "Selliseid asju on äärmiselt ebameeldiv rääkida, sest me kõik lootsime, et ei kuule enam mu nõukogude lapsepõlve retoorikat, kuid jõupingutused pingete maandamiseks muutuvad aina tähtsamaks, pidades silmas Ameerika Ühendriikide praeguse presidendi Donald Trumpi isiksust," ütles Toom.
Tema arvates on üheks võimalikuks negatiivseks stsenaariumiks see, kui Venemaa keerab ELile lõplikult selja. "Euroopa kaotab sellest ilma igasuguse kahtluseta," ütles Toom. „Kui Venemaa pöördub Itta, jääme meie kõikide oma probleemidega USA pealetükkiva eestkoste alla."
Euroopa Parlamendi Rahvuspartei fraktsiooni osalusel MEP Stefano Maullu (Forza Italia partei) eestvedamisel korraldatud foorumil kohtusid Euroopa ja Venemaa poliitikud, samuti arutasid Itaalia äriringkondade esindajad EL ja Venemaa suhete hetkeseisu ning majandusliku koostöö taastamise võimalusi.