Yana Toom: uus mittekodanike õiguste petitsioon on pühendatud liikumisvabadusele

16/05/2018

“Eesti mittekodanikud maksavad makse, mis lähevad Euroopa Liidu võimuorganitele. Mittekodanikud alluvad ELi reeglitele, kuid ei saa kasutada kõiki majanduslikke õigusi,” nii on kirjas uues mittekodanike õiguste petitsioonis, mis on registreeritud Euroopa Parlamendis 16.mail ja mille esitasid EP liikmed Yana Toom, Andrejs Mamikins ja kirjanik Kaur Kender.

Peamised erinevused EL mittekodanike ja kodanike, sealhulgas Eesti kodanike  õigustes puudutavad töötajate vaba liikumist. Näiteks ainult ELi kodanikel on õigus igasuguste piiranguteta liikuda teise ELi riiki töötamise eesmärgil ja oodata selle riigi võimudelt samaväärset suhtumist, mida nad demonstreerivad omaenda elanikkonna suhtes.

“Täna võimaldab Euroopa õigus paradoksaalse olukorra tekkimist - Euroopa Liidus registreeritud ettevõte võib nautida liikumisvabadust aga selle omanik mitte. Teil võib olla väikeettevõte Eestis, mida soovite üle kanda Soome. Ettevõte saab liikuda, omanik - nagu juhtub,” selgitab Euroopa Parlamendi liige Yana Toom.

Erinevused õigustes puudutavad ka teisi eluvaldkondi. Väljaspool Schengeni Eesti mittekodanikud saavad kasutada viisavaba sissesõiduõigust ainult 15 riiki  (Eesti kodanikud - 139). Mittekodanikele ei laiene samuti ELi perekonnavaldkonna eeskirjad. Näiteks kui mittekodanikud lahutavad välismaal,  mitte alati ei saa nad teha seda Eesti seaduste järgi.

Petitsioonis rõhutatakse, et pidades silmas viimaseid Euroopa Kohtu otsuseid mittekodanike õiguseid võidakse arutada Euroopa seaduseandluse kontekstis.

Pärast eelmise petitsiooni (mittekodanike hääleõigusest) esitamist Euroopa Parlamendi asjakohane komisjon korraldas kuulamised, milliste tulemusena otsustati saata Eesti ja Läti valitsustele, samuti Euroopa Komisjonile kirja tungiva soovitusega jätkata probleemi arutelu selle lahendamise eesmärgil.

16.mail registreeritud petitsiooni esitasid Toom, Mamikins ja Kender vahetult pärast eelneva petitsiooni arutamist. Uue petitsiooni läbivaatamist Euroopa Parlamendi vastavas komisjonis on oodata enne käesoleva aasta lõppu.

2018. aasta jaanuaris elas Eestis 80132 määratlemata kodakondsusega isikut, moodustades üle 6% kogu elanikkonnast.