EL peab kiiresti reageerima Ukraina kriisile humanitaarabi pakkumisega

23/10/2014

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom (Keskerakond) esines täna Euroopa Parlamendis kõnega, milles rõhutas, et Ukrainale humanitaarabi saatmine peab toimuma Euroopa Liidu institutsioonide tehnilisel kaasabil ning pideva kontrolli all,  kuna Ukraina võimud on  näidanud üles ebaefektiivsust riigisiseste põgenike ning teiste hädaabi vajavate sotsiaalsete rühmade abistamisel.

Oma kõnes, mille eesmärk oli pöörata Euroopa Parlamendi saadikute tähelepanu humanitaarolukorrale Ukrainas, Toom märkis: „Suuruselt kuuendat, 43 miljoni elanikuga Euroopa riiki ohustab sel talvel humanitaarkatastroof, mida tingib ühelt poolt energeetika kriis, sõjaline konflikt ning kohalike võimustruktuuride üleüldine ebaefektiivsus“.

„Ukrainas toimuv on mastaapne energeetika kriis, mida on põhjustanud mitme teguri koosmõju: esiteks, lahendamata gaasitarne konflikt Venemaaga, teiseks, piiratud juurdepääs Donbassi söekaevandustele ning, kolmandaks, riigi allakäiv majandus,“ rõhutas Toom. „Mitmes Ukraina suurlinnas on probleeme sooja vee varustusega ning keskküte süsteemid ei pruugi tuleval talvel üldse töötada. Samas aga kommunaalteenuste hinnad aina kerkivad ning suur osa Ukraina elanikest ei suuda varsti oma arveid tasuda.“

Toomi sõnul teine suur ja kohest lahendamist vajav probleem on sõjakonflikti käigus tekkinud sajad tuhanded riigisisesed sõjapõgenikud, kellel puudub püsisissetulek, eluase ning on piiratud juurdepääs elementaasetele sotsiaal- ja meditsiiniteenustele. Euroopa Parlamendi saadiku sõnul Ukrainat võib juba järgmistel kuudel tabada ka toidukriis, sealhulgas ka inimestele taskukohaste hindadega toiduainete puudus.

Tänasel Euroopa Parlamendi plenaaristungil võeti vastu otsus pikendada luba Ukraina toodangu maksuvaba importimiseks Euroopa Liidu turgudele. Toomi arvates on see, Venemaa sanktsioone silmas pidades, kui paljud Euroopa riigid ka ise otsivad oma kaupadele uusi turgusid, meede erakordne, kuid olukord, kus abi osutamisest keeldumise hinnaks on inimelud, ei jäta teist võimalust.

Samas nentis Toom, et kahjuks on Ukraina kriisi üheks põhjuseks ja komponendiks ka ametivõimude töö ebatõhusus ning korruptsioon. „Just sellepärast, toetades plaani suurendada abi Ukrainale, kutsun samal ajal üles tõhustama kontrolli abi kohale toimetamise ning jagamise üle,“ ütles Toom.

Humanitaarabi Ukrainale oli arutusel ka eilsel Euroopa Parlamendi EL–Venemaa koostöö delegatsiooni kohtumisel. Toom pöördus Venemaa alalise esindaja Euroopa Liidu juures Vladimir Tšižovi poole ning ütles, et Euroopa Liidul ja Venemaal on enamikel juhtudel väga erinev arusaam sellest, mis Ukrainas, sealhulas Ida-Ukrainas tegelikult toimub. „Euroopa Liidul on kahtlemata väga piiratud võimalused teha humanitaartööd Ukraina idaosas, samuti nagu Venemaal on raske teha seda mujal Ukrainas. Just sellepärast, kõikide ukrainlaste heaks, peaksime oma tööd koordineerima,“ arvas Toom.

Pealinn.ee 23. oktoober 2014