Lõpule on jõudnud Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi Eesti büroo tasuta juriidiliste konsultatsioonide kuues hooaeg. Neid on korraldatud alates 2015. aasta jaanuarist.
2019. aasta septembrist 2020. aasta maini said bürooga koostööd tegevalt Inimõiguste Teabekeskuse juristilt Jelena Karžetskajalt soovitusi 342 abivajajat ning büroo nõunik Margarita Kornõševa vastas rohkem kui 600 inimese küsimustele. Toimusid ka väljasõidukonsultatsioonid Tartus, Narvas, Maardus ja Viljandis (viimase linna elanikele telefonitsi).
„Koroonaviiruse pandeemia ja meie riigis kehtestatud eriolukord tegid omad korrektiivid. Muidugi oleksime võinud loobuda nõustamisest üldse, kuid telefonikõnede arv veenis meid, et konsultatsioone tuleb jätkata. Siis proovisimegi esimest korda telefoniformaati. 19. märtsist kuni hooaja lõpuni „kohtusime“ inimestega ainult telefoni teel. Praktika näitas, et niisuguse töö efektiivsus ei jäänud praktiliselt alla sellele, mida tegime vahetult büroos,“ rääkis Kornõševa.
Ta lisas, et nõu anti kõigil teemadel, välistades traditsiooni kohaselt kriminaalõiguslikud küsimused: „Lisaks tegime tulemuslikku tööd kõigi heaks, kes vajasid juristi soovitusi koroonaviirusega seotud koondamiste ja vallandamistega seoses, samuti rentnike ja rendileandjate suhetes.“
„On suurepärane, et niisugune tasuta nõustamise võimalus üldse olemas on,“ kommenteeris jurist Jelena Karžetskaja. „Huvi selle vastu ju ei rauge. Inimeste küsimuste järgi on võimalik otsekui õppida tundma Eesti kaarti. Kui Tallinnas on ülekaalus perekonnasuhted, siis muudes piirkondades esitatakse tihti küsimusi, mis puudutavad suhteid tööandjaga, võlgasid, maaga seotud probleeme ning vaidlusi naabritega.“
Ent Karžetskaja sõnul muutuvad rõhuasetused iga aastaga. Praegu on tunda, et on suurenenud nende küsimuste arv, mis puudutavad sotsiaalseid garantiisid ning suhteid riiklike ja riikidevaheliste instantsidega. Rohkem küsitakse nõu lastega suhtlemise kohta, kui nende vanemad on eri riikide kodanikud.
„Soov ja julgus kaitsta oma õigusi on üha rohkem märgatavad. Inimesed ei karda enam ja vastavad, tuginedes ühtedele või teistele juriidilistele argumentidele. Nad soovivad, et nende arutlused oleksid juriidiliselt põhjendatud, mitte lihtsalt asjatu jutt,“ arvas Karžetskaja.
Peab rõhutama, et sel hooajal koostati juriidiliste konsultatsioonide alusel 16 väljaannet ühele kõige populaarsemale rubriigile venekeelses ajalehes Pealinn ning Yana Toomi koduleheküljele (yanatoom.ee) vene ja eesti keeles.
Tasuta juriidilised konsultatsioonid jätkuvad septembris.
Seni kõige mitmekülgsemat ja kasulikumat infot võib leida veebilehekülje www.yanatoom.ee rubriigis „Õigusabi“ ning saab ka helistada büroosse +372 6720311.
Foto: Kai Stachowiak / publicdomainpictures.net (CCO 1.0)