Yana Toom Postimehe saates: vägistamine sõjas on relv

13/04/2022

“Mina lugesin just enne siia tulekut BBC artiklit – pealkiri oli see, et (Ukrainas) massiliselt vägistatakse. Hakkad lugema ja vaatad, et kohtus on praegu üks keis, sest tõendite leidmisega on muidugi raskusi, seda kõike tuleb kontrollida. Ma usun, et see nii on, sest reportaažid, mida ma loen, on ikka väga koledad. Aga ma ei tahaks, et see kõlaks nii, nagu see oleks venelaste mingi omapära. Vägistamine sõjas on relv,“ ütles Euroopa Parlamendi liige Yana Toom Postimehe saates „Otse Eloga“

Saatejuht avaldas arvamust, et “see, mis praegu toimub, on ju massiline -  vägistamine, põletamine, laste tapmine, seda nagu igas sõjas sellisel kujul küll näha ei ole.“   

“Ma arvan, et te olete praegu kuidagi liiga venekeskne,” arvas Toom. “Ma saan aru, et Venemaa alustas selle sõja, see sõda on kole ja tõesti tehakse igasuguseid koletusi. Aga see on sõja loogika. See lihtsalt on vältimatu, et kui sa alustad sõda, pead arvestama sellega, et tulevad vägistamised, tulevad igasugused inetused. See lihtsalt nii on.” 

Yana Toom ei leia, et Vene rahvas peaks vastutama Ukrainas toimuva eest: „Kohalikel venelastel ei saa olla mingit vastutust selle eest puhtpraktiliselt, isegi nendel, kes hääletasid viimastel valimistel Putini poolt, sest kui nad seda tegid, siis nad ei näinud halvas unes ka, et nii võib minna. Ma arvan, kui homme oleks Venemaal presidendi valimised, siis Putin Eestis venelaste hääli ei saaks.” 

Riivamisi puudutati ka läheneva 9. mai küsimust. “Oletame, et tuleb Georgi lindiga mingi 80-aastane tädi Veera Lasnamäelt. Kas me tõesti arvame, et meie politseinukud peavad ta selle peale pikali jooksma? See oleks ju väga imelik, on ju?”