Yana Toom “Esimeses stuudios”: ma ei tea, mis peataks Putini

24/03/2022

“Ma ei tea, mis peataks Putini,” ütles Euroopa Parlamendi liige Yana Toom ETV saates “Esimene stuudio”, mis läks eetrisse Brüsselist 23. märtsil kahe tippkohtumise eel. “Olin nende seas, kes uskus, et sõda ei tule. Peab lihtsalt lugema, mida Putin räägib, sest ta teeb seda, mida räägib. Kui ütleb, et tuumarelvad peavad olema valmis, siis suhtuksin sellesse tõsiselt. Ukrainlaste vastupanu oli kõigile üllatus ja nüüd peab vaatama üle senised otsused. Loodetavasti homme seda tehakse,” lisas Toom.

“Arvan, et homne kohtumine (24. märtsil. – Toim.) on otsustav,” jätkas ta. “Aga ega suurt üksmeelt pole näha. Poola soovib rahuvalvemissiooni, aga küsitakse, kas see ei vii III maailmasõjani. Mina aga küsin, kas selle mittetegemine ei vii III MS-ni. On tunne, et oleme kaitstud ja meie peamine mure on Ukraina, kus head lahendust pole.”

Toom: “Räägiti, et Poola loobub gaasist ja vaatab taas kivisöele otsa. Küsimus on, et lääs ongi nõrk, sest ei taheta ohverdada oma heaolu selle nimel, et saavutada märkimisväärne edu. Soov tulla tagasi business as usual'i juurde on märgatav ka siin majas.” 

Põgenike teemal lausus Yana Toom: “Olgem ausad, meil on ju elevant ruumis. Loeb paraku inimeste nahavärv. Kui Lukašenka tõi inimesed piirile, siis oli see hübriidrelv. Nüüd on ukrainlased ja olukord sootuks teine. Me just hääletasime kiirprotseduuri poolt, mis tähendab, et EL võtab enda katta kõik põgenike vastuvõtukulud.” 

Stuudios olid ka eurosaadikud Andrus Ansip, Marina Kaljurand, Jaak Madison, Sven Mikser, Urmas Paet ja Riho Terras.