Yana Toom „Ringvaates“: mul on alati olnud oma punased jooned

08/03/2022

„Mind rünnati selle tõttu, et ma mõistsin hukka Putini tegevuse Ukrainas. Ja ründasid eestlased, kes olid väga pettunud, et nüüd Toom justkui muudab värvi! See ei vasta tõele. Mul on alati olnud oma punased jooned,“ ütles 3. märtsi ETV saates „Ringvaade“ Euroopa Parlamendi liige Yana Toom.

Saatejuht Marko Reikop alustas aga sellest, et Venemaal on kinni pandud paljud poeketid ja vaba meedia ettevõtted nagu „Эхо Москвы“ ja „Дождь“. „See nimekiri on tegelikult palju pikem, ta levib vene segmendis internetis, ja seal on kuskil paarsada rahvusvahelist ettevõtet, kes lahkuvad Venemaalt,” nentis Toom. 

Kas te jagate nende meediakanalite lootust, et nad naasevad eetrisse? 

No selle võimu juuresolekul kindlasti mitte. Kuigi on muidugi igasugused võimalused  - me kõik teame ressurssi meduza.io, mis tegutseb Lätis ja mida veab endine Lenta.ru peatoimetaja Timchenko. Emigratsioon on siis see väljapääs, aga samas see on väga raske muidugi. Ma imetlen seda, mida teevad Meduza inimesed, aga seda kõik ei suuda teha muidugi. 

Vaba meedia kaob. Kust venemaalased informatsiooni ammutavad? 

Mulle räägiti, et Telegram on see viimane aken, kus saab informatsiooni, aga ega kõik ei taha seda saada, olgem ausad. Sest inimese loomus on ikkagi see, et sa üritad ennast stressist võimalikult kaitsta. See on normaalne. 

Kui ootuspärane ja üllatav on see, mida Putin Venemaal teeb? 

Ma ei eelda, et teie meeskond on läbi lugenud kõik Yana Toomi artiklid sel teemal, aga ma olen sellest rääkinud aastaid – et muidugi see surve,mida avaldatakse Vene võimudele, ta pidi selleni viima, ja see on igati loogiline, et nii läks kahjuks. Ei ole enam ka näilist püüdlust vabama demokraatlikuma maailma poole. Selline kasarmu õhkkond... See pidi niimoodi minema. 

Kuidas vene inimesed tulevad toime sellises situatsioonis?

Väga erinevalt. Mul on väga palju sõpru Venemaal. Küsin, kuidas teil seal on, rubla kukub, et on äkki  raha vaja... Küsivad: milleks su eurosid vaja on, mäletad, Nõukogude Liidus maksis dollar 64 kopikat,  kedagi ei huvitanud, palju see maksab, sest kellelgi polnud seda olemas. Ma tean, et inimesed ei räägi... Mu hea sõber (eestlane, kes elab Moskvas), kes pidi rääkima sealsest olukorrast, ütles, et ei räägi, sest kaotab töö selle peale. Ja mina ei mõistaks neid inimesi hukka. Pigem avaldaksin tunnustust neile, kes ikka julgevad oma protesti avaldada – neid on ka väga palju. Aga tegelikult  see on väga naiivne lootus, et rahvas Venemaal võimuga midagi ette võtab. See on väga tundlik teema, aga eestlastel Nõukogude võimust vabanemine võttis paarkümmend aastat rohkem. 

Mis hakkab Venemaal toimuma? Lennata kuhugi ei saa, majandus on languses, sanktsioonid hakkavad oma mõju avaldama.

See on tüüpiline Euroopa inimese suurushaigus. Et kuhugi ei saa lennata, see on väike liialdus,maailm on ikka väga suur, on igasuguseid sihtkohti, kuhu lennata annab. Mis puudutab majanduslangust, see tuleb meeletu, aga ma olen seda ka varem rääkinud, et kehtestades neid sanktsioone ja lootes, et tavainimesed tulevad ja hakkavad võimu muutma, Lääs väga tugevastu alahindab Vene inimeste kannatlikkust. Neil on teistsugune valulävi kui Lääne inimestel.  

Selleks, et Venemaalt lahkuda, on vaja kahte asja – raha ja välispassi. Ega seda välispassi igaühe öökapi peal ei ole. Mina olen saanud kümneid sõnumeid tuttavatelt, kelle tuttavad tahaksid Venemaalt ära tulla. Teine asi on see, et ma väga ei usu, et Eesti plaanib olla külalislahke nende inimeste suhtes. Oleks igati loogiline neile käe ulatada, sest et ühest küljest me neid survestame, öeldes, et avaldage oma suhtumist, oma protesti, ja teisalt – et, ei, te peate seda tegema seal, riskides oma elu, vabaduse, heaoluga jne.  See on natuke silmakirjalik minu meelest. 

Kui ohus meie oleme? 

Siin ma pigem usaldan eksperte, kes räägivad, et meil otsest sõjalist ohtu pole. Aga see, et meil saab olema siseriiklikult väga raske, et pinge ühiskonnas kasvab, et tegelikult juba praegu meil on algamas nõiajaht, see on ju fakt. Ja Mihhail Kõlvartil oli õigus, et see viha Putini vastu laieneb vene inimestele. 

Meil on „agressorriigi kodanikke“ Eestis circa 100 tuhat.Need on meie inimesed, kellest väga paljud on lapsed, kes Vene seaduste järgi ei saa loobuda kodakondsusest enne kui  saavad 18. Vanad inimesed... Ärme nende kallal hambaid terita. Selline suhtumine on see, kuidas luuakse viiendat kolonni. Ärme seda palun tee. 

Kui palju on Eestis inimesi, kes selle Z-tähe (Ukrainas tähendab see VF maaväge) autodele teevad? 

Mina nägin Delfis ühte pilti ja eeldan, et see üks idioot Eestimaa teedel sõidabki. Ma loodan, et neid ei ole palju. Tegelikult isegi need, kes toetasid alguses seda operatsiooni... Usun, et see toetus sulab iga päevaga. Ega keegi ei taha sõda.