Yana Toom: Vene saatkonna mure on täiesti põhjendamatu

07/03/2022
Venemaa saatkond pöördus Eestis elavate Vene kodanike poole, kutsudes üles pöörduma eluohtlike olukordade tekkimise korral õiguskaitseorganitesse, mitte alluma provokatsioonidele ning järgima isikliku turvalisuse reegleid. Samas pole Ukraina sõjast tingitud olukordi politseile ja ajakirjanikele teadaolevalt tekkinud, edastab postimees.ee

Samuti tegi saatkond teatavaks, et käib töö Vene kodanike väljaviimiseks Euroopa riikidest. Sellega seoses soovitab saatkond Eestis alaliselt või ajutiselt elavatel Vene kodanikel võtta nn kuuma liini kaudu ühendust Moskvas asuva Venemaa välisministeeriumiga, turismiagentuuriga Rosturism või pöörduda otse Vene saatkonda Tallinnas või peakonsulaati Narvas.

Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom reageeris sotsiaalmeedias saatkonna üleskutsele, selgitades, et mõistab diplomaatide muret, kuid kinnitas samas, et see on täiesti põhjendamatu. «Saatkonnal on täiesti õigus, kui soovitab pöörduda kaitse saamiseks kohalikesse õiguskaitseorganitesse – nii oli alati ja ükski sõda seda ei muuda. Mis puudutab venemaalaste äraviimist, siis selleks pole vajadust.»

Toom täpsustas, et Eestis pole juttu sellest, et ühel või teisel viisil muuta kohalike Vene kodanike õiguslikku staatust ja/või sotsiaalse kaitstuse taset. «Mõned hüüded selles küsimuses tulevad inimestelt, kellel pole ei ligipääsu otsuste langetamisele ega ajusid, et neid vastu võtta.»

Yana Toom märkis, et Tallinnas töötab tema büroo, mis on valmis aitama igaüht, kes vajab kujunenud olukorras abi.

Foto: wikimedia.org