Yana Toom: Vene telekanalite keelamise jutt interneti ajastul on lihtsalt absurdne

09/02/2022

„Kogu see keelamise jutt interneti ajastul on lihtsalt absurdne. Minge ja guugeldage „как посмотреть российские каналы?“ – see pole probleem. Kas te tõesti tahate tekitada nendest Vene kanalitest mingisuguse järgmise pronkssõduri? See on ju rumal“, ütles 8. veebruaril ETV saates „UV faktor“ Euroopa Parlamendi liige Yana Toom.  

Eelmisel nädalal nentis kommunikatsiooniekspert Raul Rebane, et Eesti meediapoliitikas on midagi mäda - oleme üks viimaseid piirkondi Euroopas, kus mürgitame end vabatahtlikult ja valimatult Vene riigi propagandaga. „UV factor” arutas, kui paljudeni Vene propaganda Eestis tegelikult jõuab ja mis on selle mõju, kust läheb meediasisu keelamisel sõnavabaduse piir, kas Vene kremlimeelsete kanalite edastamine tuleks Eestis ära keelata?

Küsimusele, kas Vene propagandakanalitega on üldse probleem, vastas Toom: „Ma arvan, et ei ole. Need, kes arutavad, mis tuleks nendega ette võtta, tegelikult murravad lahtisest uksest sisse - Vene telekanaleid vaadatakse aina vähem ja vähem. Nii et kõik toimub omasoodu ja ärme sinna sisse murra.”

Toomi arvates on “hästi leninistlik lähenemine see, et meie meedia peaks inimesi kasvatama, peaks inimestesse sisestama seda õiget mõtteviisi – kes on süüdi Ukraina sündmustes jne. Kas see tõesti on ühe demokraatliku riigi meedia ülesanne? No vist väga ei ole. Ja samas, kui me vaatame, kes konkureerib Vene kanalitega Eestis, need on vene toimetused, mis on igas meediamajas teisejärgulised, väiksema rahastusega, inimressurss on olematu... Nii et ma olen nõus nendega, kes väidavad, et meil on vaja rohkem raha kasvõi ETV+ jaoks. Kuidas nad on võimelised konkureerima Vene kanalitega, kes töötavad 24/7?  

Integratsiooni monitooring näitab, et kõige levinum infoallikas on suhtlus tööl ja koolis – 75%. Inimesed lihtsalt lähevad meediast ära. See pole normaalne. Ja kui te ütlete, et 26 tuhat venekeelse „AK“ vaatajaid on edulugu, see on tegelikult  põrumine.  

Vene meediat on vähe ja see, mis on, on väga habras. Seal, kus tapetakse venekeelne haridus, ei tule venekeelseid ajakirjanike. Silmad jooksevad verd -  inimesed ei tea, et vene keeles on kuus käänet! Me peame lahendama selle venekeelsete ajakirjanike juurdekasvu küsimuse, me peame panema sinna raha - ja väga palju raha, me peame olema konkurentsivõimelised.“ 

Kui saates kerkis teema, miks Yana Toom esineb РТР telekanali Solovjevi saadetes, selgitas eurosaadik: „Ma vaidlen neile vastu ja arvan, et see ongi õige viis. Usun, et peab pidama dialoogi. Seal on meeletu auditoorium. Me pole Venemaaga sõjas ja kui ma lähen ja räägin 20 miljonile, et see, mis seal kõlab, on vale, see jõuab õigesse kohta. See ongi poliitiku töö ja ma arvan, et see on väga õige.     

Mul on pool peret Venemaal, mul on väga palju sõpru Venemaal, mul on päris suur sotsiaalne võrgustik ja ma tean, mida vene inimesed vaatavad ja kuulavad. Vene inimesed on ka tüdinenud propagandast, kusjuures kui me vaatame Levada Keskuse küsitlust, siis näeme, et Eestisse suhtutakse üllatavalt hästi, kuigi Eesti meedia on väga „sõbralik“ Venemaa suhtes.“ 

ETV saates „UV faktor“ Vene meedia üle arutasid ka Raul Rebane, Riigikogu aseesimehe nõunik Rein Lang ja Riigikantselei strateegilise kommunikatsiooni juht Kersti Luha.