Yana Toom Postimehe otsesaates: nüüd ja praegu peaks aitama inimestel arveid maksta

17/12/2021

„Nüüd ja praegu peaks aitama inimestel arveid maksta,“ ütles 17.detsembri Postimehe otsesaates Euroopa Parlamendi liige Yana Toom (Uueneva Euroopa fraktsioon), vastates saatejuhi küsimusele, mida kohe praegu peaks seoses energiakriisiga hakkama konkreetselt tegema. 

“Ma väga loodan, et valitsus peaks selles kokku leppima," jätkas ta. "Sest see on ka poliitiline probleem ja Reformierakonna probleem, vaadates nende reitingut. Energiakriis on nii värske. Meil möödus ainult kümme päeva sellest suuremast tipust. Praegu, et mingisuguseid otsuseid langetada, peab tegema korraliku analüüsi, kui me tahame,et tuleksid pärislahendused. Mida tahaks vältida, on see, et inimene läheb täitma pabereid ja tõendama, et tal on seda raha vaja. Sest see on meeletu bürokraatia." 

Aastal 2026 peame ennast lahti ühendama Venemaa elektrivõrgust. Oleme selleks valmis?

Toom: “Mina kindlasti ei ole. Kas selle võrgu seos gaasiga on nii väga kaudne? Me ei tea, mida teeb Saksamaa, kas üldse lepib Nord Streamis kokku või ei lepi? Seoses sellega vaatad otsa ja mõtled, mida te siis teete? Meil ju gaasi väga ei ole. Ja ükski gaas ei ole roheline. Kuidas te kütate ennast? Mina küll aru ei saa. Tahaks kohe siit stuudiost Kadri Simsonile helistada: Kadri, räägi meile!“

Kas Eesti vajaks oma tuumajaama?

Toom: „Mina küll arvan, et alternatiivi ei ole. Teine küsimus on, et see debatt Eesti ühiskonnas võtab aega.Tänapäeva tehnoloogiad võimaldavad teha seda päris korralikult ja on riike, kes hakkavad ehitama tuumaelektrijaamu. Tuulikud siin midagi ei tee.“ 

Otsesaate teemaks sai energiahinna hüppeline tõus ja rohepöörde mõju Eesti majandusele. Saates osales ka Euroopa Parlamendi liige Sven Mikser (Sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsioon).

Saatejuht oli Toomas Kask.

Foto: tv.postimees.ee