Toom: tuumaelektrita me edasi ei liigu!

11/12/2021

Kõrged elektri ja energia hinnad pole suureks probleemiks mitte ainult Eestis, vaid kogu Euroopas. Millest see tingitud on? Yana Toom rääkis Delfi „Euroopa erisaates“, kuidas seda seletada. Toom tegi kriitikat Nord Pooli elektribörsi aadressil, kus ta võrdles praegusi hindasid justkui olukorraga, kui elektrit tehtaks juba roosiõitest. „Miks ei ole võimalik sellest väljuda?“ palus ta omale asja seletada. Saatejuht oli Raimo Poom.

Päevagi ei lähe mööda, kui ei peaks rääkima elektri hinnast. Ikka ja jälle on neid, kes leiavad põhjuse Euroopa rohepöördes. Kuidas eurosaadikud seda seletavad?

Yana Toom rääkis, et ta on sellest küsimusest aru saamiseks kõvasti kodutööd teinud, sest asi on väga komplitseeritud. Tema pani probleemi juurest rääkides näpu praeguse energiaturu Nord Pooli korralduse peale. „Ütlen sellise lause: hinnad on kõrged, sest meil on selline turudisain. Koer on maetud sinna, et esiteks oleme Nordpooli energiaturul. Oleme selle piirkonnas, kus on kõige suurem hind – Eesti, Läti, Leedu, Soome. Teistes on kolm korda madalam sama turu sees. Juba see tekitab õigustatud küsimusi, et mis jama see siin on? Jama on selles, et tänane elekter maksab nii palju, kui maksis eilne kõige kallim elekter. Näiteks, kui ma toodan elektrit roosiõitest ja sisenen täna turule kell viis, siis homme kell viis, kui toodad elektrit põlevkivist, mis maksab vähem kui roosiõitest toodetav elekter, maksab ikkagi sama palju, kui maksis eile kell viis minu roosiõite elekter,“ seletas ta eredate näidetega probleemi.

„Räägin sellest, et energeetiline sõltumatus ei saa töötada Eesti tasandil. Tegelikult muidugi suudaksime ka ise vajamineva elektri toota, avades näiteks neli uut meretuuleparki. Suudaksime siis olla ka rohelise energia eksportija. Me kindlasti ei peaks otsima lahendusi selles, et haagime end lahti ülejäänud maailmast ja Euroopast ja siis me suudame ise olla kestlikud ning toota endale ise kõik vajamineva alates tervislikust toidust kuni lambipirnini. Lahendusi peaksime ikkagi otsima sarnaselt mõtlevate riikidega, eeskätt siin Euroopas.“

Yana Toom jäi siiski skeptiliseks ja teatas, et tuumaenergia arutelu avamata mingit lahendust ikkagi ei tule. „Enne kui me ei ava täismahus debatti, et meil on vaja tuumaenergiat, me edasi ei liigu. Tuult ei puhu kogu aeg, päike ei paista kogu aeg. Vähemalt see debatt peaks olema juba ammu laual, mitte maetud kogu aeg ütluste alla, et see pole tehtav või võimalik. Kui vaatame, kuidas tagavad oma energiavajadusi meist edukamad riigid, Soome näiteks, siis see on tuumaenergia,“ leidis Toom.

Saates osales ka eurosaadik Sven Mikser. Saade valmis kootöös Euroopa Parlamendiga.