Yana Toom oma rohelisest jalajäljest ja Eesti elektrihinnast

09/12/2021

„Ma muidugi pesen jogurtitopse, sorteerin prügi, sõidan jalgrattaga ja väidan, et me tarbime kodus väga mõõdukalt - selles mõttes, et toidujääke meil tõesti ei ole. Need on väiksed asjad muidugi, aga kuidagi hea tunne on,“ ütles 8.-9. detsembri Kuku raadio saates „Rohepete või rohepööre – debatt Brüsselist“ Euroopa Parlamendi liige Yana Toom.

Nii alustas ta vastamist saatejuhi küsimusele „kui palju ja mida olete teinud selleks, et teie roheline jalajälg täna on suurem, kui eelmise aasta jõuludel?“ 

„Viimane kord, kui ma käisin puhkamas Tuneesias, läksin merre ja see oli lihtsalt üks ujuv prügimägi,“ lisas eurosaadik. „Ma võtsin suure kilekoti, hakkasin püüdma seda prügi ja siis kogu see rannaseltskond tuli minuga kaasa. Veetsime meres poolteist tundi, tõime välja mitukümmend kilo seda märga prahti.“     

Yana Toom rääkis samuti energiahinna kasvust Eestis: „On väga väär arusaam, et energiahinna kasv on seotud rohepöördega. Tegelikult ei ole. See on seotud sellega, et me väljume kriisist ja majandus kasvab mühinal Euroopa Liidus üleüldse, see on seotud sellega, et meil on selline imelik turudisain ja on mõned liikmesriigid, nt Prantsusmaa ja Hispaania, kes tahaksid seda turudisaini muuta (Eesti neid ei toeta - miks, ma pole, ütlen ausalt, aru saanud, mulle tunduvad  nende argumendid vägagi loogilised), pluss on see CO2 kvootide süsteem – ühesõnaga see on hästi kompleksne asi, aga rohepöördega pole tal mingit pistmist. 

Kui me räägime Eesti elektrihindadest, räägime ikkagi sellest Nord Pooli turust, mille osa oleme. Ja kui me vaatame neid hindasid täna ja neli riiki – Eesti, Läti, Leedu, Soome, mis on absoluutses tipus - , ja teistel on 3-4 korda madalam, see on turudisain.“ 

Debatil väitlesid ka Euroopa Parlamendi liikmed Andrus Ansip, Sven Mikser ja Riho Terras. Saatejuhid olid Ainar Ruussaar ja Madis Kimmel.