Yana Toom: rohkem kui pool von der Leyeni ettepanekutest kas ei ole elluviidavad või on vanad

17/09/2021

Mida arva Eesti eurosaadik Yana Toom Ursula von der Leyeni kõnest? Sellest rääkis tema Postimhele.

Ursula von der Leyeni kõne oli väga hea ja sisukas. Nagu kõik tema kõned – ta ongi väga hea esineja. Nii esitluse kui sisu eest saab teda ainult kiita – terve hunnik probleeme sai ära märgitud, ka lahendusi oli pakutud päris palju.

Ainult et kui sa oled juba tükk aega nn Brüsseli mulli sees olnud ja suudad neid lahendusi kaaluda, saab selgeks, et rohkem kui pool ettepanekutest kas ei ole elluviidavad või on nii vanad, et oleks imelik nüüd hakata uskuma, et keegi nendega ülejäänud kolmel aastal ka tegeleb.

Näide: von der Leyen lubas jälle võtta ette naistevastase vägivalla. Viimati lubati seda 2015. aasta sügisel, sinna see jäi. Istanbuli konventsioon on seitsmes liikmesriigis tänaseni ratifitseerimata ja pole lootustki, et see juhtuks, isegi mitte ainult lähiajal, vaid ka keskmises perspektiivis. Nüüd peaks siis midagi väga sisuliselt muutuma, noh annaks jumal.

Neid teemasid oli seal küll ja veel, aga kui ma võrdlen von der Leyeni varasemaid lubadusi sellega, mille komisjon tegelikult meie ette pani, see on ikka vahel olnud paras pettumus.

Aga kõne – kõne oli hea. Esineda ta oskab.