Yana Toom Urmas Reinsalule: jälle ikka seesama vene kaart!

08/09/2021

Eurosaadik Yana Toom (Keskerakond) vastab Eesti Päevalehes Urmas Reinsalu (Isamaa) arvamusloole.

Lugesin vabal hetkel läbi Urmas Reinsalu arvamusloo ("Keskerakonna suutmatuse sümboliks on linnahalli varemeis koloss keset riigi atraktiivseimat kinnisvarapiirkonda", 05.09.2021, Delfi) ja mu meel läks autorile mõeldes kurvaks. Igav. Väsinud. Pole sädet. Ja – ei millestki. Kaheksa lõiku ilma ainsagi argumendita.

"Eesmärk on linnajuhtimises saavutada positiivsed muutused" – millised? "Paika pannakse väärtused, millest juhindutakse linna elu korraldamisel" – millised väärtused?

Sama lugu on süüdistustega: "Tänases Eesti pealinnas käib samadest telefonidest parteiline ja munitsipaalne juhtimine" – mis, kus, millal? Kui tead üksikasju – räägi, see on huvitav.

Selle asemel käib Sinu erakond sajandat korda välja ikka sedasama vene kaarti. See viib juba kafkaliku absurdini – lugesin teie valimiseelset programmi. "Nimetame ametisse eraldi eesti keele abilinnapea, kes vastutab eestikeelsele õppele ülemineku eest ning tagab, et linna asutustes ja avalikus ruumis järgitaks keelenõudeid." No tõepoolest. Keeleametist on meile veel vähe, inkvisitsioon igasse seinaprakku!

Need valimised oleksid justkui kohalikud. Siin peaks pigem rääkima haljastusest, jalgrattateedest, veetorustikest, spordiväljakutest, lumekoristusest, elamufondi renoveerimisest, munitsipaalelamutest, sotsiaalabist, eakatest ja lastest, lasteaedadest ja koolidest. Kõigest sellest, millest Sa kangekaelselt vaikid.

Argumente, mille vahetamise tulemusel debatis kujuneb kohalike valimiste tuum arenenud riikides, pole ühtegi. Keelel ja meelel on üksnes Keskerakond ja selle "ainuvõim" – otsekui oleks see erakond Tallinna okupeerinud. Ma siiski meenutan sulle: Keskerakond on nii pikki aastaid Tallinnas võimul demokraatlike valimiste tulemusel ehk rahva tahtel. Ja teeninud väga erinevate emakeeltega inimeste toetuse. Sealhulgas on ametisolev linnapea Mihhail Kõlvart küsitluste andmeil tugeva toetusega ka eestlaste seas.

Aga miks Sa vaikid sellest, millest tuleks praegu kõneleda? Miks Sa selle asemel ründad Keskerakonda? Miks Sind nii väga erutavad vene koolid, miks Sa soovid neist vabaneda? Miks Isamaa jaotab reklaamlehti Sinu portree ja sõnadega: "Hea tallinlane, juba 20 aastat on Tallinnas valitsenud Keskerakonna korruptiivne ja venemeelne ainuvõim..."?

Ma pole küll doktor Freud, kuid selleks, et näha Sinu klammerdumise põhjust, polegi psühhoanalüüsi tarvis. Hirm, Urmas. Isamaa ei sära ka teistel valimistel, kuid kohalikud valimised on erilised, seal ju hääletavad mitte üksnes Eesti kodanikud, vaid üldse kõik alalised elanikud. Seega – Tallinnas – needsamad venelased. Ja paljudele neist Sa intensiivselt ei meeldi.

Pole ime – see on ju teie esimees, kes soovib mitte üksnes koolid eestikeelsele õppele üle viia, vaid lisaks viia ellu ka rahvusliku segregatsiooni – eestlased õpivad koos eestlastega, venelased koos venelastega. Hoidku jumal, muidu õpetavad sissesõitnute järglased veel korralikke eesti lapsi peoga putru suhu ajama! Sama segregatsiooni näeme ka poliitilisel tasandil. Keskerakond on ainus poliitiline jõud, kus eestlased ja venelased töötavad igapäevaselt teineteise kõrval ja õpivad teineteist tundma.

Isamaa ei väsi kordamast üleskutset ühtse opositsiooni loomiseks ja see sama vene küsimus on siin kahtlemata ühisnimetajaks. Ega teised – nii Reform kui ka "kõige eestimeelsem" EKRE – ei luba oma programmides eestivenelastele muud kui vene koolide ja lasteaedade likvideerimist, veel eestikeelsemat avalikku ruumi ja patroneerivat hoiakut.

Aga kes neid eestikeelsed programme loeb? Nii et avalikult oled Sa sellel dzotil täna justkui üksinda. Ja me mõlemad teame, miks – kahekümne aastaga on nii mõnigi ära õppinud, et ei ole tark enne valimisi minna venelasi torkima. Sest see sama alla surutud, väsinud, madalapalgaline "umbkeelne venelane" maksab kätte. Üks kord nelja aasta tagant, aga see-eest valusalt.

Nii et paradoksaalsel kombel just teiste erakondade hirm vene valija ees ei lase su hiilgaval ideel (ma üldse ei parasta, poliittehnoloogiliselt ongi hea mõte) lennata. Nad ei tule sinuga kaasa, sest kardavad venelasi. Olgugi et sisuliselt ollakse sinuga nõus.

Enamgi veel, just hetk tagasi kuulasin, kuidas Mart Helme vene Postimehe stuudios puges vene auditooriumile, rääkides, et EKRE on tänaseks revideerinud oma maailmavaadet – ei taha nad enam mittekodanikelt hääleõigust ära võtta, ei väida enam, et vene kogukonnal on kaks teed – assimileerumine või emigreerumine. Ja seda kõike sulaselges vene keeles – see sama Helme, kes enne riigikogu valimisi keeldus venekeelseid kommentaare andmast.

Ka oravad on viimasest lüüasaamisest õppust võtnud ja rumalaid klippe enam ei tee. Ning vene koolide sulgemise nimel väsimatult töötav haridus- ja teadusminister Liina Kersna isegi ei kandideeri kohalikel valimistel. Ja sa leiadki ennast üksildases rollis – teised vaatavad pealt, kuidas Isamaa lööb tantsu vene küsimuse ümber ega tule tantsuga kaasa. Ma tegelikult arvan, et nad isegi pole tänulikud, et Sa võtsid endale selle rolli – mine tea, ehk läheb venku jälle keema ja ongi valimised tuksis.

Hea Urmas! "Plats puhtaks" pole euroopaliku pealinna arengukava, vaid loosung, mis sobib kojameeste sotsialistliku võistluse jaoks. Kui keskerakondlased istuksid Tallinnas, käed rüpes, siis poleks nad nii pikki aastaid sellist kõrget toetust pälvinud! Ja usu mind, nii Sul endal kui ka Sinu erakonnal oleks palju rohkem võimalusi, kui Sa kaitseksid kõigi tallinlaste huve, mitte üksnes "õigete" passide ja perekonnanimedega inimesi.