Yana Toom: koroonapassil on sisu palju vähem kui võiks olla

29/04/2021

Eurosaadik Yana Toom ERR-ile: "Mina ootaksin, et selle asemel, et keskenduda rohelise sertifikaadi promomisele, Euroopa Liit tegeleks vaktsineerimisega."

Euroopa Parlament andis kolmapäeval roheline tuli üleeuroopalise koroonapassi loomise läbirääkimiste alustamiseks. Europarlamendi saadiku Yana Toomi hinnangul on sellel sertifikaadil sisu oluliselt vähem kui loota võiks.

Euroopa Liidus on kokku lepitud, et rohelise digitõendi ehk koroonapassi sisus tuleb üksmeel leida juuni keskpaigaks. Selleks ajaks tuleb lahendus leida nii andmekaitse küsimustele kui ka näiteks sellele, kui kaua peetakse immuunseks inimest, kes haiguse läbi põdenud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Europarlamendi liikme Yana Toomi (KE) hinnangul ei saa turismist sõltuvad riigid oodata, kuni seda kokkulepet otsitakse, ning leiavad lahenduse juba varem.

"Keegi täna ei tea, kuidas täpselt hakatakse liikmesriikides seda sertifikaati kasutama, mis on sellega lubatud ja mis on sellega keelatud. See on ju tegelikult igale riigile endale otsustada. Nii et minu jaoks on see suur infomull, mille taga tegelikult sisu on palju vähem kui tahaks näha," rääkis Toom.

Toomi arvates on praegu põletavamaid probleeme. "Mina ootaksin, et selle asemel, et keskenduda rohelise sertifikaadi promomisele, Euroopa Liit tegeleks vaktsineerimisega. Me oleme sellega, ma ei ütle, et põrunud, aga me oleme väga tugevalt maha jäämas sellest, mis pidi olema ja see on probleem number üks," sõnas ta.