Yana Toom: astud üles Vene telesaates? Part! Part! Part!

19/03/2021

Viimastel aastatel üha sagedamini loed meie arvamusveebides raudset argumenti — kui miski prääksub nagu part, kõnnib nagu part ja näeb välja nagu part, siis see on part. Vōib olla küll. Aga vōib olla - ja tihtilugu ongi - hoopis märk sellest, et autori kujutlusvõime piirdub partidega. Sisemine part on see, mille abil saadakse aru toimuvast ning mille järgi ehitatakse üles oma maailmavaadet, kirjutab eurosaadik Yana Toom Eesti Päevalehes Lauri Hussari arvamusele vastates.

Eesti levinuim pardiliik on slaavi päritolu. Ükskõik, mis seal Venemaal ka ei toimuks, meil on kohe selgitus võtta - vaat, kus prääksub, onju part! Kas pole? See äratundmisrõõm on ikka võrratu, eriti siis, kui vene keelest eriti aru ei saa ja maailmapilt on mõnusalt must-valge.

  • Räägid vene keelt ja tahad oma lastele venekeelset haridust? Ohustad eesti keele ja kultuuri kestmist ega taha olla Eesti ühiskonna osa! Olgugi et valdad eesti keelt ikka korralikul C1 tasemel.
  • Lööd kaasa akadeemilise kogumiku koostamisel "vale" õppeasutuse juures? Sead küsimärgi alla Eesti õigusliku järjepidevuse! Ja mis sest, et artikkel käsitleb Eesti juhtimise arengut peale 1992. aastat.
  • Astud üles Vene telesaates? Külvad hirmu ja sedagust! Ükskõik, mida sa seal ei räägiks. Part! Part! Part!

Pardijahi kõrghooaeg on mõistagi enne valimisi. Sinna on veel mõned kuud, aga esimesed lasud juba kõlavad. Ja mõistagi ei pidanud kirglik pardikütt Lauri Hussar vastu kiusatusele - üks korralik arvamusliider peab ju ometi vähemalt paar korda kuus midagi arvama. Kõlvartist ja Toomist arvamine on ohutu ja mugav, pardid ju.

Vastused ei huvita

Mis seal saates tegelikult toimus, teda ei huvita. Kuid isegi Hussar pidi tunnistama, et provokatiivsetele küsimustele "vastas Yana Toom viisil, mis Euroopa ja ka Eesti eest seisis". Nagu alati, ütlen mina. Mida pole Hussari ja Mihkelsoni taolistel tegelastel kombeks tunnistada, aga mis on fakt.

Ma käin jah Vene telesaadetes, olen teinud seda aastaid ja teen ka edaspidi. Sest ma usun, et poliitiku ülesanne on sildade ehitamine ja dialoogi pidamine ka siis - ja eriti siis - kui suhted on hapud. Naljakas on selle juures, et ka Hussar on nõus sellega, et ei tasu tunda kahjurõõmu ja kiidelda oma edusammudega, kui endal pole vaktsineerimisega lood roosilised, ja loodetavasti ka sellega, et ei tasu loota Euroopa Liidu lagunemist: küll me saame kriisiga hakkama.

Erinevus seisneb selles, et mina räägin seda ka miljonitele venelastele üle maailma, Hussar aga pelgalt Eesti Päevalehe lugejatele. Just nii on tema arvates mõistlik suhelda "ajupestud vene auditooriumiga". Ega ta ju ometi eelda, et ka EPL-i lugeja on Putini poolt ära pardistatud?

Ja mul on siiralt hea meel, et Tallinna linnapea leidis oma tihedas graafikus aega, et saata see sõnum - me ei taha tervishoiu politiseeritust, peame keskenduma inimeste kaitsele, peame säilitama külma närvi. Ja seda saates, mille alatoon oli hoopis teistsugune ja mis tõepoolest pidi keskenduma sellele, kui halvasti on kõik meil ja hästi Venemaal. Pidi, aga ei keskendunud. Tänu Kõlvartile.

Vana hea Hussar

Ma saan aru, et Lauri Hussar ei kuulu nende poliitikute hulka, kes suudavad näha laiemat pilti ja leida uut narratiivi. Ikka see vana hea Hussar, kes 2014. aastal, olles veel ERRi ajakirjanik, jäi vahele sellega, et olles Brüsseli lähetuses, teatas oma plaanist boikottida Toomi tegevuste kajastamist Europarlamendis, kuna ta on Kremli agent. Nagu ilmselt ka need tuhanded Eesti kodanikud, kes mulle hääle andsid.

Kuus aastat hiljem jagab Hussar meile Kõlvartiga juhtnööre, kuidas meie valijatega suhelda. Siin on küll midagi totaalselt paigast ära. Austatud Eesti 200 juhatuse liige, Eesti Keskerakonna poliitikud ei ole teie suhtekorraldajad. Ja kui oleks, uskuge mind, nii mõnigi ämber jääks teil kolistamata.

Eesti venelane ei vaja pandeemia ajal erikohtlemist. Nagu eestlanegi ta vajab riigi tuge, korraliku vaktsineerimisplaani ja lugupidamist. Lugupidamist. See tähendab ka seda, et pelgalt oma eestikeelsusele tuginedes ei maksa ennast seada kuidagi kõrgemale positsioonile ja pidama loenguid poliitikutele, kes vene valijat esindavad. Eks me saame sellega ise hakkama.

Teie aga, kui arvate, et venelaste peksmine ja propaganda pardijaht on see, mida ootab teie valija, olete vist Eesti tihedal poliitmaastikul ära eksinud. Eesti200 - не про это.